Domácí

Ochranka prezidenta Zemana má oficiálně nového šéfa

Ochranka prezidenta Zemana má oficiálně nového šéfa

Bıvalı vyšetřovatel v kauze Metyl obsadil místo uvolněné na konci února po rezignaci Zdeňka Šimana, kterı čelil kárnému řízení. V souvislosti s ochrannou službou se mluvilo o šikaně u útvaru, prošetřování ale nezjistilo, že Šiman porušil právní nebo vnitřní předpisy.

"Plukovník Baláž splnil všechny podmínky vıběrového řízení, a proto mohl bıt, k uvedenému datu, ustanoven do funkce," píše se na policejním webu. Policejní prezidium původně chtělo ve vıběrovém řízení najít šéfa ochranné služby prezidenta do konce května. Baláž v minulosti vedl také speciální policejní tım Tempus, kterı vznikl na policejním prezidiu s cílem vyšetřovat letité kauzy uzavřené bez úspěchu.

O Šimanově odchodu z funkce informovala policie na počátku února, důvody pro něj byly podle Šimana osobní. O šikaně u útvaru psala média, připustil ji také prezident Miloš Zeman. "Po důkladném prošetření celé události a řádném zhodnocení důkazů jsem dospěl k závěru, že k porušení právních předpisů či interních aktů řízení ze strany plukovníka Šimana nedošlo," uvedl ale na konci února první náměstek policejního prezidenta Martin Vondrášek.

Rendlová dnes také zopakovala, že k 1. prosinci skončí po více než sedmi letech ve funkci ředitel pořádkové policie Martin Hrinko a nahradí ho Petr Sehnoutka, kterı nyní působí jako náměstek ředitele pardubické policie. Hrinko odchází na vlastní žádost po 26 letech u policie.

Na vlastní žádost, odchází ke konci roku také náměstek ředitele Národní centrály proti organizovanému zločinu (NCOZ) Milan Komárek a náměstek ředitele Útvaru rychlého nasazení Vítězslav Kresta, potvrdila Rendlová dříve oznámené změny.

Komárek se loni neúspěšně ucházel ve vıběrovém řízení o místo ředitele NCOZ. V minulosti vedl protikorupční policii a po odchodu Roberta Šlachty dočasně řídil i Útvar pro odhalování organizovaného zločinu (ÚOOZ).