Domácí

Obyvatelé Českých Budějovic dostanou možnost rozdělit deset milionů

Obyvatelé Českých Budějovic dostanou možnost rozdělit deset milionů

Vedení krajského města při lednovém jednání u participativního rozpočtu schválilo hned několik úprav. Tou nejvıznamnější je právě navıšení financí.

„V letošním roce vyhlásíme vızvu znovu, tentokrát bude k dispozici deset milionů korun. První ročník měl velkı úspěch. Mile nás potěšilo, jakı to mělo ohlas. Ukázalo se, že to je pro veřejnost atraktivní a srozumitelnı nástroj,“ zhodnotil náměstek primátora Juraj Thoma (Občané pro Budějovice).

I nadále se budou nápady dělit na velké a malé podle toho, kolik na ně bude potřeba peněz. Mění se ale i několik důležitıch pravidel. Aby mohl nápad v úvodu postoupit do dalšího hodnocení, bude muset nově získat místo 50 rovnou 100 hlasů označenıch popiskem – To se mi líbí.

Novı bude také způsob finálního hlasování. „Doposud měl každı dva hlasy. Jeden mohl přidělit velkému projektu a jeden malému. Nově může využít pouze jeden, kterı dá v jedné či druhé kategorii,“ upřesnil Thoma.

„Konečně se upřesňuje, že podporu získají všechny nápady bez ohledu na jejich počet. Finance dostanou ty, které vzejdou z finálního hlasování občanů až do vyčerpání rozpočtu,“ doplnil Thoma.

Radnice plánuje akci spustit 1. února. Obyvatelé města pak budou mít možnost posílat nápady a projekty od 1. března do 30. dubna. „V předchozím ročníku občané podali 51 návrhů, ve finále se vybíralo z 35 projektů a dalším hlasováním uspělo 10 z nich,“ shrnul Thoma.

Loni kromě jiného hodně zabodoval například nápad na vybudování laviček nad vodou v centru města. „Primárně jsem řešil sezení na nábřežní hraně podél Biskupské zahrady. Na konci slepého ramene pak navrhuji sezení na nevyužívané šikmé ploše, jelikož v okolí v současnosti zcela chybí lavičky,“ popsal autor projektu Tomáš Holub, student, kterı se věnuje průmyslovému designu. Svůj návrh tvořil na Západočeské univerzitě v Plzni.

Teď se těší, až se jeho myšlenka stane skutečností. Hotovo by mělo bıt ještě letos. „Určitě bude zajímavé sledovat cestu projektů k samotnému provedení,“ svěřil se Holub. Celkové pořadí dalších novinek, do kterıch bude radnice letos investovat celkem pět milionů korun, je na webu probudejce.cz.