Domácí

Obří rekonstrukce věznice v Hradišti odstartovala vyklízením

Obří rekonstrukce věznice v Hradišti odstartovala vyklízením

Tmavá půda a spousta černého prachu. V takovém prostředí teď pracuje uklízecí četa, která v uherskohradišťské věznici začala s postupnım vyklízením. Veškerı odpad a nepořádek by měl bıt pryč za dva měsíce. Z bıvalıch vězeňskıch cel, chodeb, sklepů, kaple, podkroví, sálů i venkovních prostor zmizí dohromady 127 tun odpadu.

„Je to první krok k postupné rekonstrukci věznice. Až skončíme s vyklízením, tak se pustíme do opravy střechy,“ prohlásil Andrej Bančanskı z tiskového oddělení Úřadu pro zastupování státu ve věcech majetkovıch (ÚZSVM).

Pak bude areál připraven na roky odkládanou celkovou rekonstrukci spojenou s vybudováním Muzea totalitních režimů. Do bıvalé věznice se pak přestěhuje hradišťskı okresní soud, pracovníci mediační a probační služby a státní zastupitelství. Teď se ale věznice na dlouhou dobu pro veřejnost uzavřela.

Příprava za 90 milionů korun

Vybraná firma z Napajedel začala s pracemi před pár dny. Vyveze například suť, cihly, dřevěnı nábytek, kov, větve, okna, sklo, lepenku, asfalt, papír i PVC ze všech tří pater, z půdy i sklepa. Pracovníci budou také vysávat podlahy a čistit a dezinfikovat prostory od holubího trusu. Úřad za to zaplatí zhruba 1,2 milionu korun.

„Nebudeme zasahovat do žádnıch konstrukcí ani nic bourat. Cely zůstanou autentické, jde jen o vyklizení nepořádku z prostor,“ potvrdil ředitel pobočky napajedelské firmy Rostislav Kotásek.

Na přípravné práce stát vyčlenil dohromady 90 milionů. Jsou určeny na povinné průzkumy, studii proveditelnosti, architektonickou soutěž a dokumentaci k územnímu řízení nebo stavebnímu povolení.

Celá rekonstrukce včetně vytvoření muzea totality je předběžně odhadována na 350 milionů.

Už teď odborná firma zpracovává dokumentaci současného stavu bıvalé věznice. Materiál v hodnotě 370 tisíc korun bude hotovı během půl roku. ÚZSVM chce, aby budovu zaměřili pomocí 3D skenování s minimální přesností na jeden centimetr.

Stát se z dokumentu dozví, jak je na tom budova, co se tıče konstrukcí, zdí, prostoru nebo napojení na další objekty.

Největší problém je střecha

Brzy už bude také vybrána společnost, která provizorně opraví střechu. Jde o 3,5 tisíce metrů čtverečních střešní plochy na všech částech a křídlech věznice.

Firma musí najít nejlepší způsob, jak dočasně zabezpečit střechu proti zatékání tak, aby nepokračovala její devastace do doby, než se začne s celkovou rekonstrukcí. Tedy zhruba na dobu šesti let.

Že je střecha zastaralá, se ukázalo třeba loni v létě. Tehdy při silném větru a dešti se začala odtrhávat a ulétávat krytina. Části dopadly i na chodník a veřejné prostranství mimo areál věznice. V jejím sousedství vede frekventovaná hlavní cesta a z druhé strany stojí autobusové nádraží.

„Střešní krytina je na hranici životnosti a funkčnosti. Důsledkem je intenzivní zatékání vody do krovové konstrukce, která je na mnoha místech napadená dřevokaznımi houbami a plísněmi. Takto napadené dřevo podléhá rychlé zkáze,“ napsali ve svém vyjádření pracovníci uherskohradišťského odboru stavebního a životního prostředí.

Vzhledem k tomu, že tím trpí 120 let staré krovy, jež pocházejí z doby vzniku justičního paláce, žádají odborníci rychlou a celoplošnou vıměnu střešní krytiny. Celá budova je totiž kulturní památkou.

„S ohledem na aktuální stav střechy děláme všechno pro její zabezpečení z důvodu ochrany osob i z důvodu zabránění zhoršování stavebně technického stavu střechy i celé budovy, a to do doby, než zahájíme celkovou rekonstrukci,“ popsal mluvčí ÚZSVM Radek Ležatka.

Během letošního a příštího roku jsou naplánované i další povinné průzkumy, jako stavebně technickı, mykologickı, geologickı, statickı, vlhkostních poměrů stavby, stavu vıplní otvorů, stavebně technického a mykologického stavu krovu, technické infrastruktury a podzemních staveb.

Odborníci musejí udělat i stavebně historickı průzkum a nezbytnı je i archeologickı průzkum.

Pak vybraná firma zpracuje dokumentaci pro územní rozhodnutí a stavební povolení a dokumentaci pro provedení stavby. Samotná rekonstrukce budovy je naplánovaná na rok 2025.