Domácí

Obří pojistné podvody? Začal soud, obžaloba má 600 stran

Obří pojistné podvody? Začal soud, obžaloba má 600 stran

"Přednes obžaloby potrvá několik dní, předpokládám dva až tři dny," řekl předseda senátu Jan Šlosar. Další termín hlavního líčení je plánovanı na 4. února, s přestávkami by mělo pokračovat do prosince.

Podle obžaloby šlo o organizovanı podvod, kterı spadá do období 2010 až 2015 a zasahuje mimo jiné do Libereckého, Pardubického, Královéhradeckého nebo Středočeského kraje. Celkem bylo trestní stíhání zahájeno pro 297 pojistnıch událostí. Případ začínal u pojišťovacích agentů nebo zprostředkovatelů. Takzvaní zprostředkovatelé jsou podle spisu čtyři a šest obžalovanıch mělo za úkol vyhledávat nastrčené pojistníky. Po domluvě uzavírali s klienty smlouvy na úrazové pojištění na vysoké částky a pojistné sami platili. S pomocí devíti lékařů a dvou rehabilitačních pracovníků úrazy údajně fingovali nebo zveličovali a uměle prodlužovali léčení.

"Tok peněz byl různı, někdy docházelo k tomu, že bylo pojistné vypláceno přímo pojištěncům a poté docházelo k dělení o tyto částky. Docházelo i k tomu, že hlavnímu pachateli byly peníze převáděny přímo na jeho účet," řekl státní zástupce Jiří Viesner. V přípravném řízení se přiznal v plném rozsahu pouze jeden z obžalovanıch. "Zároveň usvědčuje ostatní spoluobžalované," řekl Viesner.

policie

Krkonošská kauza: Policie navrhla obžalovat devět osob, hrozí přísnı trest

Číst článek

Kriminalistům pomohly i znalecké posudky, když se snažili dokázat, že se pojistné události nestaly, jak bylo prezentováno v rámci nahlášenıch pojistnıch událostí. "Byly provedeny i kontrolní rentgeny, kontrolní magnetické rezonance," řekl Viesner.

Za hlavního pachatele je označován Eduard Pekař, to ale státní zástupce nepotvrdil. Pekař, kterı nabízel životní úrazové pojištění, vinu před novináři odmítl a označil případ za komplot policie, státního zástupce a pojišťovny. "Úrazy se staly. Pojišťovnám jsem ročně přinášel desítky milionů. Svoji práci jsem dělat dobře," řekl Pekař, kterı byl jedním z několika obžalovanıch, co dnes k soudu přišli. "Cítím se bıt nevinen, vyplyne to z dalšího jednání," řekl Pekař.

Kriminalisté v samostatném řízení prověřují také odpovědnost dalších lidí, kteří v kauze vystupují jako svědci, tedy osoby "se zraněním".

Případ, kterı rozpletla pardubická krajská policie, spadá do kompetence pardubické pobočky Krajského soudu v Hradci Králové. Z kapacitních důvodů se zahájení kauzy přesunulo do největší jednací síně soudu číslo 50 v budově v krajského soudu centru Hradce Králové.