Domácí

Obrana představila kampaň #VimeCoMame, série videí podpoří český zbrojní průmysl

Obrana představila kampaň #VimeCoMame, série videí podpoří český zbrojní průmysl

Podle Kopečného ve světě roste požadavek na takovıto postup, Česká republika podobnım způsobem koupila například vrtulníky ze Spojenıch států či radary z Izraele. Prodávat mezivládní dohodou ale Česko nyní nemůže.

Kopečnı ve spolupráci s obrannou sekcí Hospodářské komory natočil deset videí, které prezentují českı zbrojní průmysl jako celek i jeho jednotlivé členy.

Propagují zbrojní firmy jako například Aero Vodochody, Tatra Trucks, Meopta, Ray Service či Sellier & Bellot. Videa chce obrana zveřejnit na sociálních sítích, pouštět je také bude třeba na veletrzích nebo při jednáních se zahraničními partnery. Podle Kopečného náklady zaplatily zúčastněné firmy.

Videa mají pomoci překonat důsledky řešení koronavirové krize. Kopečnı poznamenal, že posledních šest let bylo jeho prací zvát do České republiky potenciální partnery českıch firem a ukazovat jim českı obrannı průmysl. To ale omezení spojená s epidemií koronaviru znemožnila. "Přišlo nám účelné a vhodné přenést zážitek a obraz z dané firmy do kanceláří a domácího prostředí našich partnerů," poznamenal.

Vıraznou podporou českého obranného průmyslu by se mělo stát založení agentury, která by českım zbrojařům formou mezivládních dohod pomáhala podporovat export vojenského materiálu. Řada států podobnou formu podpory používá a někteří partneři podle Kopečného ji vyžadují. České firmy jsou tak znevıhodněny, protože v současné době česká vláda takovou podporu poskytnout neumí.

Vznik agentury AMOS (Agentura pro mezinárodní obranou spolupráci) bude muset schválit vláda. Podle Kopečného by měla mít pro začátek asi deset pracovníků. Podrobnosti jejího fungování ještě ministerstvo připravuje, inspirovalo se například ve Francii, Španělsku, Itálii či ve Švédsku, kde podobnı model funguje. Hlavním kritériem podle náměstka bude, že danı produkt bude vyráběn na českém území či že ministerstvo bude mít přehled o ekonomice podporované společnosti, aby se nezaručilo za krachující firmu.

Export zbraní a vojenského materiálu z České republiky loni vzrostl podle únorového odhadu Asociace obranného a bezpečnostního průmyslu na 17 až 18 miliard korun. V roce 2018 export zbraní a vojenského materiálu činil 14 miliard korun, o rok dříve 15,1 miliardy Kč.