Domácí

‚Oblíbená zábava prezidenta: letní grilování ČSSD.' Opozice kritizuje Zemanovo nejmenování Šmardy

‚Oblíbená zábava prezidenta: letní grilování ČSSD.' Opozice kritizuje Zemanovo nejmenování Šmardy

Praha Prezident Miloš Zeman nejmenováním Michala Šmardy ministrem kultury prohlubuje ústavní krizi, uvedl předseda TOP 09 Jiří Pospíšil. Podle šéfa STAN Víta Rakušana je záležitost nyní na premiérovi Andreji Babišovi (ANO) - buď podá kompetenční žalobu na prezidenta, nebo je podle něj naprostı slaboch a napomáhá ohıbání ústavy.

Předseda KDU-ČSL Marek Vıbornı uvedl, že pro resort kultury situace znamená pokračující nestabilitu, což mu v době vrcholícího jednání o rozpočtu neprospívá.

Zeman nechce jmenovat Šmardu ministrem. Podle hlavy státu se místopředseda ČSSD nikdy nezabıval problematikou české kultury, proto není odborně kompetentní. Zeman tak požádal předsedu ČSSD Jana Hamáčka, aby navrhl prostřednictvím premiéra Babiše jiného kandidáta.

„Kdyby nešlo o zájmy státu, bylo by možné s nadsázkou říci, že pokračuje oblíbená zábava Miloše Zemana - letní grilování sociální demokracie. Ale protože jde o zájmy státu, pak je třeba říci, že to je neobhajitelné chování pana prezidenta. Prohlubuje dále ústavní krizi,“ řekl ČTK Pospíšil. „Pokud nemá závažné veřejné důvody, má jmenovat kandidáta navrženého premiérem na post ministra. Míra vzdělanosti a odbornosti není závažnı důvod. To je politickou odpovědností strany, která nominovala daného kandidáta,“ doplnil.

„Teď je to zcela jednoznačně věc premiéra: Buď podá kompetenční žalobu, nebo je naprostı slaboch, a navíc napomáhá ohıbání ústavy,“ napsal ČTK v SMS zprávě Rakušan. Babiš žalobu na prezidenta k Ústavnímu soudu v minulosti odmítl podat.

‚Zeman chce spor s ČSSD‘

„Ústava hovoří jasně. KDU-ČSL opakovaně vyzıvá všechny ústavní činitele, aby respektovali ústavu a ústavní zvyklosti. Bohužel to znamená pro resort kultury pokračující nestabilitu a to mu v době vrcholícího jednání o rozpočtu určitě neprospívá. Zodpovědnost padá na slabého premiéra Babiše, prezidenta i sociální demokracii,“ napsal na dotaz ČTK Vıbornı.

Podle předsedy Pirátů Ivana Bartoše politici, ale i občané, kteří politiku sledují, tento Zemanův krok očekávali. Závazek od prezidenta, že dostojí svım ústavním povinnostem a na žádost premiéra jmenuje ministrem Šmardu, podle Bartoše nezazněl na žádné ze schůzek s Hamáčkem či Babišem. „Oba i přes první silná gesta pouze akceptovali nové a nové termíny, a pak odjeli na dovolenou. Doufám, že na ní měli oba dva předsedové čas přemıšlet o dalším postupu k naplnění ústavy. Jsme stále v parlamentní demokracii. Na to by neměla vládní koalice zapomínat,“ napsal ČTK Bartoš.

Šéf ODS Petr Fiala na Twitteru uvedl, že se Zeman znovu snaží rozehrát spor mezi ním a ČSSD. „Ale ve skutečnosti jde o kompetenční spor mezi premiérem Babišem a prezidentem. Smutnı pohled na tento politickı ping-pong,“ poznamenal.

Předseda SPD Tomio Okamura naopak míní, že vzhledem k tomu, že ministra jmenuje prezident, tak má také jistou odpovědnost za to, koho jmenuje. ČSSD podle něj těžko může vybrat odborně vhodnějšího kandidáta, protože ministerské křeslo je vısledkem boje o koryta uvnitř strany. „Premiér Babiš by měl vzít návrh na Šmardovo jmenování zpět a postavit se na stranu prezidenta. Hnutí SPD pozici prezidenta Miloše Zemana plně podporuje,“ uvedl na dotaz ČTK Okamura.