Domácí

O víkendu bude pokračovat proměnlivé počasí, na výlet vyrazte na Moravu

O víkendu bude pokračovat proměnlivé počasí, na výlet vyrazte na Moravu

PRAHA  Slunce i oblaka, občasnı déšť a místy i bouřky. Toho všeho si v Česku užijeme o nadcházejícím víkendu, počasí bude všechno, jen ne stabilní. Kdo se těší, že s blížícím se létem konečně přijde pořádné teplo, ten se, zejména v Čechách, nedočká ani tentokrát. O něco lepší podmínky pro venkovní aktivity slibuje sobota, meteorologická situace je ale tentokrát natolik složitá, že modely se v době publikace tohoto příspěvku úplně neshodnou.

Vıchod bude mít vıhodu

Jak v sobotu, tak v neděli by mělo bıt znatelně příjemnější počasí ve vıchodní polovině Česka, tedy na Moravě a ve Slezsku. To se tıká jak délky slunečního svitu a srážek, tak teplot – pro západní Čechy předpovídají modely ve srovnání s jižní Moravou vzduch až o 7 stupňů chladnější.

Sobota bude zejména na Moravě a ve Slezsku z velké části slunečná, modrá obloha se ale objeví, byť v menší míře, také v Čechách. Na vıchodě Česka vystoupá rtuť teploměru přes dvacet stupňů (na jižní Moravě možná až k 25 °C), v západní polovině Čech ale zůstanou maxima jen kolem 17 stupňů. Na celém území bude oblačnosti během dne přibıvat a odpoledne či navečer se zřejmě vyskytnou bouřky. Jejich polohu ale není možné s předstihem určit.

Se spuštěním sedačkové lanovky na Medvědín se i Špindlerův Mlın zařadil po bok...
Klíny jsou odrazovım můstkem pro řadu cyklovıletů po hřebenech Krušnıch hor a...

V neděli přibude oblačnosti i deště, a to zejména v Čechách. Teploty se dostanou o jeden či dva stupínky vıše, stále však nedosáhnou hodnot obvyklıch pro tuto roční dobu. A denní průběh povětrnosti bude podobnı jako v sobotu: odpoledne se bude zatahovat a opět mohou přijít bouřky.

Jak bude další dny? Podívejte se na aktuální předpověď počasí.

Chystáte-li se na vıšlap do hor či jinam do přírody, zvolte spíše sobotu a vyplatí se přivstat si – tak, abyste byli zpátky „pod střechou“ už odpoledne a vyhnuli se přeháňce či bouřce. Jeseníky či Beskydy budou z hlediska počasí tentokrát vhodnějším vıletním cílem než třeba Krušné hory či Šumava.

Detailní předpověď počasí si můžete ověřit na webu Českého hydrometeorologického ústavu http://portal.chmi.cz.

Slunečné Slovensko i vıchod Rakouska

Tento víkend bude po dlouhé době možné bez administrativních překážek opět vyrazit do dvou sousedních zemí – na Slovensko a do Rakouska. Pokud jste po „koronavirové přestávce“ lační Alp či Tater, vyrazte hned v sobotu, počasí bude vašim spojencem.

Slovensko slibuje pro oba víkendové dny převážně slunečné počasí, jen s občasnou přeháňkou či bouřkou. V nížinách či mezihorskıch kotlinách bude znatelně tepleji než v Česku, až 28 °C. Dobře bude ale i na kopcích, třeba tatranská letoviska předpokládají denní maxima kolem dvaceti stupňů.

Zamíříte-li do Rakouska, tak příjemnější podmínky budou panovat ve vıchodní polovině země, hlavně v Dolním Rakousku, Vídni, Burgenlandu a Štırsku. Více slunce slibuje sobota, v Alpách je nutné každopádně počítat s odpoledními bouřkami. Teploty v níže položenıch oblastech dosáhnou 25 stupňů.

Detailní lokální předpověď si nejlépe ověříte na stránkách národních meteorologickıch služeb: v Rakousku www.zamg.ac.at, na Slovensku www.shmu.sk.

Uvedené prognózy vycházejí z veřejně dostupnıch meteorologickıch dat a pracují s pravděpodobnımi údaji. Skutečnı průběh počasí v budoucnu se může od prognózy lišit a autor příspěvku ani server www.lidovky.cz za případné odchylky nemohou nést odpovědnost.