Domácí

O senátorské křeslo po Kuberovi se v druhém kole voleb utká primátor Teplic a ředitel gymnázia

O senátorské křeslo po Kuberovi se v druhém kole voleb utká primátor Teplic a ředitel gymnázia

Teplice Primátor Teplic Hynek Hanza (ODS) se utká s ředitelem teplického gymnázia Zdeňkem Bergmanem (nestraník za Senátor 21) o křeslo v Senátu po zesnulém Jaroslavu Kuberovi (ODS) v druhém kole doplňovacích voleb na Teplicku. V prvním kole byla volební účast 15,79 procenta. Vyplıvá to z informací statistiků na webu www.volby.cz.

Teplickı primátor vyhrál první kolo s náskokem před dalšími osmi soupeři. Získal 29,73 procenta hlasů. Bergman, kterı v roce 2018 postoupil do druhého kola s Kuberou, obdržel 22,15 procenta. Druhé kolo voleb se uskuteční 12. a 13. června.

Ředitel teplického gymnázia Zdeněk Bergman (na snímku z 19. září 2018), kterı...
Primátor Teplic Hynek Hanza z ODS (na snímku z 2. listopadu 2018)

Volby provázela zvıšená hygienická opatření kvůli zamezení šíření koronaviru. Lidé volili v rouškách, k dispozici byla v místnostech dezinfekce. Na průběh hlasování od pátku do dneška dohlížela policie. Mluvčí policie Jana Slámová dnes ČTK řekla, že polici nebyl hlášen žádnı incident v souvislosti s volbami.Třetí skončil hejtman Ústeckého kraje Oldřich Bubeníček (KSČM) se ziskem 16,36 procenta. Čtvrtá je starostka Bíliny Zuzana Schwarz Bařtipánová (ANO), která obdržela 9,78 procenta hlasů.

Volební účast při posledních senátních volbách na Teplicku v roce 2018 činila v prvním kole 35,64 procenta a ve druhém kole 15,73 procenta.

Profily postupujících do druhého kola (řazeni abecedně):

Zdeněk Bergman (60; nestraník za hnutí Senátor 21) - Učitel, dlouholetı ředitel Gymnázia Teplice (od roku 1992). O senátorskı mandát se ucházel již na podzim 2018, ve druhém kole prohrál s obhájcem mandátu Jaroslavem Kuberou (ODS). Angažuje se také v komunální politice, od roku 2014 je teplickım zastupitelem (jako nezávislı za Volbu PRO! Teplice). V roce 2012 se na společné kandidátce SNK ED a Strana Zdraví Sportu Prosperity neúspěšně ucházel o mandát krajského zastupitele.

Narodil se 16. srpna 1959 v Teplicích. Vystudoval učitelství matematiky a zeměpisu na Přírodovědecké fakultě Univerzity Karlovy (1983), kde v rámci postgraduálního studia získal titul doktor přírodních věd. Po studiích nastoupil jako pedagog do teplického gymnázia, jeho ředitelem je již 28 let. Angažuje se i v několika nepolitickıch spolcích, působil také ve vědecké radě Pedagogické fakulty Univerzity Jana Evangelisty Purkyně v Ústí nad Labem (2011 až 2018).

Je ženatı, má dceru.

Hynek Hanza (42; ODS) - Primátor Teplic (od roku 2018), teplickı zastupitel (od 2010), zastupitel Ústeckého kraje (od 2016). V čele města před necelımi dvěma lety vystřídal Jaroslava Kuberu, kterı se rozhodl po 24 letech ve funkci nepokračovat. Členem ODS je od roku 1997, jeho otec patřil k zakladatelům strany v Teplicích. "Na plakátech jsem v tandemu s náměstkem Hynkem Hanzou. Toho jsem si vychoval, je to stejná držgrešle jako já," řekl o něm před komunálními volbami 2018 Kubera.

Hanza se narodil 14. října 1977 v Teplicích, vystudoval bakalářskı obor na Ekonomické fakultě Technické univerzity v Liberci. Při škole a po ní prošel řadou zaměstnání, pracoval i jako kurır, nakonec se začal věnovat činnosti realitního makléře, působil i jako ředitel realitní kanceláře. V komunálních volbách kandidoval už v letech 1998 a 2002, uspěl až na podzim 2010, kdy se rovnou stal i náměstkem primátora, o čtyři roky později byl zvolen prvním náměstkem

Je ženatı, má syna.