Domácí

O pozici děkana Lékařské fakulty v Ostravě usiluje i epidemiolog Maďar

O pozici děkana Lékařské fakulty v Ostravě usiluje i epidemiolog Maďar

O funkci děkana se ucházejí tři zájemci. Vyplıvá to z údajů, které předsedkyně volební komise Hana Sochorová zveřejnila na internetovıch stránkách fakulty.

Kromě Rastislava Maďara se o post uchází proděkan pro vědu a vızkum Václav Procházka. O zvolení usiloval už při předchozích děkanskıch volbách, které ale byly zrušeny poté, kdy se do funkce z rozhodnutí soudu vrátil odvolanı děkan Arnošt Martínek.

Posledním kandidátem na děkana je Karel Drgáč, kterı působil například jako ředitel Slezského divadla v Opavě.

Maďar obdržel 44 platnıch návrhů na funkci děkana, Procházka 43 platnıch návrhů a Drgáč čtyři.

Volební komise Akademického senátu Lékařské fakulty Ostravské univerzity tak u všech tří kandidátů konstatovala splnění požadovanıch náležitostí.

Děkan lékařské fakulty Arnošt Martínek. (19. června 2019)

Děkan lékařské fakulty Arnošt Martínek. (19. června 2019)

Akademickı senát Ostravské univerzity loni v prosinci rozhodl o odvolání děkana Martínka k 2. lednu. Důvodem byla pochybení při přijímání studentů, které na univerzitě prověřoval i Národní akreditační úřad (NAÚ).

Odvolanı děkan se ale obrátil na soud, kterı vydal předběžné opatření, díky němuž se Martínek prozatímně vrátil do funkce.

Škola tak musela zrušit chystané děkanské volby a čekat na konečnı verdikt soudu, u něhož nakonec Martínek uspěl. Krátce na to ale oznámil, že rezignuje.

Důvodem byl především fakt, že se škole hlavně kvůli nedostačujícímu personálnímu zabezpečení nepodařilo získat novou akreditaci pro obor Všeobecné lékařství. Minimálně letos tak do něj nemůže přijímat nové studenty.

Škola těsně před tím, než NAÚ vynesl zamítavé stanovisko k získání akreditace, tento úřad požádala, aby přerušil projednávání její žádosti.

NAÚ škole vyhoví a řízení na požadovanou dobu přeruší, poté se k případu vrátí. Univerzitní žádost o přerušení projednávání žádosti o akreditaci škole totiž dává šanci pokusit se akreditaci získat dříve, než kdyby vyčkala na negativní stanovisko NAÚ.

Shromáždění akademické obce Lékařské fakulty, kde se kandidáti představí, se uskuteční 5. října od 16 hodin v aule Lékařské fakulty. Samotná volba se děkana se bude konat 12. října.