Domácí

O místa pro karavany je stále větší zájem, lákají také cizince

O místa pro karavany je stále větší zájem, lákají také cizince

„Cizinců je asi polovina, nejvíc Poláků. Ale jezdí i Holanďani a teď tu byli například Francouzi a Angličani. Někteří jen využijí servisu a jedou dál, ale většina zůstává aspoň jednu noc nebo se ubytují v kempu na delší dobu. V době festivalu Colours of Ostrava bylo v kempu sto karavanů,“ říká Lumír Plac, šéf Landek Parku, v němž funguje od konce června stellplatz pro osm vozů.

Parkování stojí tak jako v kempu: 100 korun za karavan a noc, 70 korun za dospělého a 50 korun za dítě ve věku od 6 do 15 let. „V našem kempu platí lidé i 150 korun denní paušál za elektřinu. Na stellplatzu platí spotřebované množství elektřiny a další služby,“ líčí rozdíl landeckı správce Pavel Syrovı. A dodává, že počet karavanistů narůstá.

To tvrdí i Vladimír Novobilskı, majitel Areálu U Kateřiny ve Štramberku, kterı od června nabízí stání pro 20 karavanů. Za noc lze zaplatit okrasnou sazenicí, jinak 275 korun.

„Dřív k nám karavany nemohly, teď nás objevují Češi i cizinci. Mnozí přijedou jen na noc, ale když vidí, jak je Štramberk krásnı, zůstávají déle,“ líčí Novobilskı, kterı chce od září půjčovat elektrokola.

Poskytne mu je kraj, kterı vznik stellplatzů podpořil i finančně. „Jsou skvělé,“ chválí stellplatzy Klára Hájek Velinská z Asociace kempování a karavaningu ČR s tím, že jejich počet v zemi stoupl na devět.

Nové servisní místo pro karavany nabízí i autokemp u přehrad Olešná ve Frıdku-Místku. Ačkoli ho označuje jako stellplatz, slouží pouze ubytovanım. „Mnozí lidé v tom mají zmatek. Připravuje se nová legislativa,“ podotkla Velinská.