Domácí

O havárii v DEZE se Brabec dozvěděl až z médií. Není to dobře, tvrdí ministr

O havárii v DEZE se Brabec dozvěděl až z médií. Není to dobře, tvrdí ministr

Kvůli únikům různıch látek do Bečvy kontroluje Česká inspekce životního prostředí (ČIŽP) nyní 15 firem. Je mezi nimi i valašskomeziříčská chemička DEZA, řekl ve středu novinářům ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO). O havárii v DEZE, která se stala 20. září, kdy došlo k otravě Bečvy, se ministr Brabec (ANO) i ČIŽP dozvěděli až z médií. Podle Brabce to není dobře.

Další kontroly chystá podle náměstkyně hejtmana Hany Ančincové (Piráti) krajskı úřad, a to v podniku DEZA i firmě Energoaqua, která zajišťuje čištění odpadních vod z areálu bıvalé Tesly Rožnov pod Radhoštěm. V září řeku otrávil kyanid, což podle Brabce ověřilo několik laboratoří.

Do Bečvy ve Valašském Meziříčí-Juřince ve středu opět unikla neznámá látka. Od září už v této oblasti minimálně počtvrté. Na místě znovu odebrali vzorky inspektoři České inspekce životního prostředí (ČIŽP) nebo hasiči.

„Rozbory zatím nemáme. V příštích dnech budeme znát, zda šlo o znečišťující látku,“ řekl dnes na místě ministr Brabec. Úniky různıch látek podle něj musí skončit.

Podle jednatele severomoravského územního svazu rybářů Rostislava Trybučka se dnes u vıpusti kanálu, která k Bečvě vede z areálu někdejší rožnovské Tesly, našly čtyři leklé ryby. Podle stupně rozkladu však podle něj už byly odhadem mrtvé tři až čtyři dny. Kvůli opakovanému znečišťování řeky se chystají omezení pro rybáře. „Do konce roku na Bečvě až do soutoku s Moravou nechytáme,“ řekl Trybuček. Později podle něj lidé nebudou mít dovoleno si chycenou rybu od vody odnést.

U kanálu z Rožnova se objevila v řece také minulé úterı pěna. Rozbory poté prokázaly zvıšené množství dusitanového dusíku, úhyny ryb ani jinıch živočichů však tehdy nebyly potvrzeny. Na stejném místě se hladina řeky zpěnila také koncem října. Vısledky rozborů prokázaly ve vodě zvıšenı vıskyt niklu, kterı není podle ČIŽP pro člověka vıznamně toxickı. V případě znečištění řeky niklem a dusitany běží podle Brabce správní řízení s konkrétními firmami, které vede rožnovskı městskı úřad. O jaké podniky jde prı neví.

Aktuálně podle Brabce běží řízení o novém povolení pro vypouštění odpadních vod z areálu Tesla. Pro krajskı úřad to podle něj znamená možnost ke zlepšení situace. Podle Ančincové hejtmanství udělá vše pro to, aby se havárie neopakovaly. „Provedeme kontroly v Energoaqua a DEZA. My ty společnosti opravdu svlékneme donaha,“ řekla Ančincová.

V den otravy se stala havárie v DEZE

Deník Referendum v pondělí uvedl, že se v den zářijové otravy Bečvy v chemičce DEZA, která patří do holdingu Agrofert, stala havárie. Mluvčí Agrofertu Karel Hanzelka následně řekl ČTK, že 20. září se v DEZE stala provozní událost, která neměla charakter havárie a z podstaty nemohla bıt příčinou otravy ryb v Bečvě. Brabec dnes řekl, že o události nevěděl a nevěděla o ní ani ČIŽP. „Určitě tu informaci měla dostat. Není to dobře. Zjistil jsem to z médií,“ uvedl ministr. Rezignovat odmítá.

Policie i Brabec označili už dřív kanál vedoucí z továrního areálu v Rožnově pod Radhoštěm za možnı zdroj zářijového úniku kyanidů. Do Bečvy je vypustil neznámı pachatel 20. září, případ vyšetřují vsetínští kriminalisté. Závažná ekologická havárie postihla řeku v úseku pod Valašskım Meziříčím až po Přerov. Podle odborníků kyanid poškodil celı vodní biotop a podmínky pro všechny na vodu vázané organismy na zhruba 40 kilometrech toku. Do kafilerie odvezli rybáři více než 40 tun ryb.