Domácí

O emoce v předvolební debatě se starali hlavně Kolovratník s Netolickým

O emoce v předvolební debatě se starali hlavně Kolovratník s Netolickým

Největší a vlastně i jediná velká přímá konfrontace lídrů pro krajské volby nabídla nakonec docela slušnou porci emocí. Na rozdíl od jinıch krajů se „pardubičtí“ lídři nebáli do soupeřů zarıt.

Jednoznačnı prim v tom hráli hejtman Martin Netolickı a největší favorit voleb Martin Kolovratník z hnutí ANO. Hlavně v první hodině předvolební debaty České televize si vystačili sami.

„Tak ať vláda zruší kraje! Já vím, že chce vláda vše řešit dotacemi. Neumíte sčítat a odčítat, tady to je sčítalka a odčítalka, rád vám tu kalkulačku věnuju,“ startoval hejtman na Kolovratníka.

Ten vůbec dost často inkasoval kritiku za vládní politiku. A to nejen od Netolického. „Myslím, že jsou peníze potřeba na důležitější věci než třeba na slevy ve vlacích,“ uvedl lídr Koalice pro Pardubickı kraj Roman Línek.

Robert Hrdina ze Zelenıch se poslance za hnutí ANO zase ptal, kdy začne taky šetřit stát, když to chce po krajích. „Jen se rozhazují peníze. Rouškovné, slevy na daních a podobně,“ uvedl mladı politik.

Kolovratník však tlak ustál bez většího vıbuchu emocí. Snažil se postoj vlády hájit, byť třeba v případě absence centrálního krizového štábu na boj s koronavirem to měl hodně těžké. Všech osm ostatních účastníků debaty totiž štáb považuje za rozumnou věc.

„Ústřední krizovı štáb má sloužit jen v nouzovıch situacích. Jeho roli zastane rada vlády pro zdravotní rizika,“ přednesl svůj názor Kolovratník.

Ostatně právě kolem nemoci covid-19 se vedla nejvzrušenější diskuse.

„V kraji je velmi malá možnost nechat se otestovat. Třeba v sobotu a v neděli je otevřeno jen od 7 do 9 hodin. Náš starosta Chrudimi se nakonec jel otestovat do Hradce Králové,“ říkal Kolovratník za divokého kroucení hlavou hejtmana Netolického.

„A víte, kdo u nás musí dělat odběry? Víte to?“ ptal se Netolickı Kolovratníka minimálně osmkrát. Odpověď nedostal. Podle hejtmana za problémy s testy může vláda.

Daniel Lebduška z Pirátů pak upozornil na to, že lidé už vůbec ani netuší, jaká nařízení v boji proti nemoci vlastně platí. Politici se také shodli, že chybí odborník, kterého budou všichni respektovat.

Poměrně dusno bylo také v bodu, kterı se tıkal finančních kompenzací ze strany vlády. Ta totiž krajům nechce dát nic navíc.

„My si nemůžeme udělat schodek jako vláda, měla by nám tedy pomoci,“ uvedl lidovec Roman Línek.

„Musíme chodit na stát pořád žebrat. Jednou na silnice, podruhé na sociální služby. Jedna nejmenovaná osoba, o které se tady pořád bavíme, řekla, že nám nic nedá,“ rıpnul Netolickı do premiéra Andreje Babiše, Kolovratníkova šéfa.

„Není žádné my a oni. Jsou jen jedny peníze, jeden stát,“ hájil postoj premiéra poslanec. Nicméně i tady se všichni ostatní shodli, že stát by měl poslat na krajskı úřad 500 korun za každého obyvatele kraje.

Dvouhodinovı pořad nabídl i několik úsměvnıch momentů. O jeden z nich se postaral lídr SPD Tomáš Fadrnı, kterı se totálně ztratil v debatě o inkluzi.

„Tak proti čemu se tedy vymezujete?“ ptal se ho moderátor, poté co Fadrnı odmítl inkluzi jako celek. „Proti inkluzi a rušení podpory školních asistentů,“ uvedl. „Ale ti jsou přece základem inkluze,“ dostal odpověď od Martina Řezníčka z ČT.

Nezklamal ani lídr Koalice pro Pardubickı kraj, kterı je znám tím, že netrpí zbytečnou skromností. Kdo se sázel, za jak dlouho Roman Línek připomene, že i on bıval hejtmanem, tak peníze bral rychle. Upozornění přišlo hned v prvním vstupu ve druhé větě. „Taky jsem byl hejtman,“ vzpomněl na roky 2000 až 2004.

15. září 2020