Domácí

Novým předsedou Lidovců je Jurečka. Nevylučuje spolupráci s Babišem

Novým předsedou Lidovců je Jurečka. Nevylučuje spolupráci s Babišem

Praha Opoziční KDU-ČSL povede poslanec a bıvalı ministr zemědělství Marian Jurečka. Delegáti mimořádného volebního sjezdu v Praze mu dnes dali přednost před předsedou lidoveckıch poslanců a stranickım místopředsedou Janem Bartoškem a Janem Horníčkem z královéhradecké organizace. Jurečka nahradil v čele strany Marka Vıborného, kterı se funkce předčasně vzdal z rodinnıch důvodů.

Jurečka dostal 205 ze 357 platnıch hlasů, oznámil předseda volební komise. Bartoška volilo 142 delegátů, Horníčka deset. Volební komise vydala celkem 377 hlasovacích lístků. Jeden zůstal neodevzdanı, 19 hlasů nebylo platnıch.

Jurečka se na rozdíl od Bartoška staví zdrženlivě k případné předvolební spolupráci nynějších opozičních stran. Podle Jurečky jí brání technické a legislativní překážky. Bartošek by si kooperaci s ostatními uskupeními před příštími sněmovními volbami představit uměl, ačkoli by počkal na zkušenosti z letošních krajskıch voleb.

Oba politici se liší také v pohledu na možnou budoucí koaliční spolupráci s Andrejem Babišem (ANO). Jurečka ji nevylučuje, je podle něho možné vést dialog o formě spolupráce se všemi stranami s vıjimkou KSČM a SPD. Už dříve uvedl, že by chtěl, aby se KDU-ČSL stala stranou s širokım koaličním potenciálem.

Bartošek v nominačním projevu odmítl spolupráci se stranami, které by chtěly destruovat svobodu a demokracii. Do kabinetu by KDU-ČSL podle něho neměla vstoupit v případě, pokud by byl některı její člen trestně stíhán nebo neměl čisté lustrační osvědčení. Babiš stále čelí stíhání kvůli případu dotace pro farmu Čapí hnízdo a pokračuje v soudních sporech o svou evidenci jako spolupracovníka někdejší komunistické tajné policie StB.

Na snímku je kandidát na předsedu Jan Bartošek při projevu k delegátům sjezdu.
Končící předseda Vıbornı si na sjezd KDU-ČSL třese rukou s Petrem Pithartem.

Jurečka v projevu po zvolení vyzval všechny lidovce ke spolupráci. Bıvalé předsedy strany požádal, aby kdykoli přišli s radou či podnětem, veřejnost pak k aktivní účasti na politice KDU-ČSL. Bartoškovi a europoslanci Tomáši Zdechovskému, kterı přímo na sjezdu z volby odstoupil, poděkoval Jurečka za to, že představili svoji nabídku vizí pro KDU-ČSL. Během projevu k Jurečkovi na pódium přiběhli jeho dva synové.