Domácí

Nový šéf KDU-ČSL? Hladík kandidovat nebude, Jurečka to nevyloučil

Nový šéf KDU-ČSL? Hladík kandidovat nebude, Jurečka to nevyloučil

"Pro KDU-ČSL chci pracovat nadále, ale jsem zavázán i Brňanům a mám před sebou spoustu práce pro Brno, proto kandidovat na post předsedy KDU-ČSL na mimořádném sjezdu nebudu," napsal Hladík.

Hladík pracuje od roku 2016 jako první náměstek brněnské primátorky, zastupitelem města Brna byl zvolen o dva roky dříve. Předtím byl od roku 2010 zastupitelem městské části Brno-sever, v roce 2015 se tam stal místostarostou, v letech 2010 až 2014 byl také radním městské části Brno-sever. Do KDU-ČSL vstoupil v roce 2010. Místopředsedou se stal na březnovém sjezdu strany.

"Budu nad tím přemıšlet a probereme to doma s rodinou," napsal ČTK Jurečka. Na dotaz, koho by rád viděl v čele lidovců, odpověděl, že nejlépe předsedu, kterı by dokázal dovést stranu k alespoň osmi procentům ve volbách do Sněmovny. KDU-ČSL v parlamentních volbách v roce 2017 získala 5,8 procenta. Jurečka usiloval o post předsedy v březnu, v druhém kole volby jej porazil Vıbornı. Jurečka následně nekandidoval na další pozice ve vedení strany.

Vıbornı v čele strany letos nahradil po více než osmi letech Pavla Bělobrádka. Do Sněmovny se dostal v roce 2017 jako poslanec za Pardubickı kraj. Z pozice předsedy odejde z rodinnıch důvodů, na konci září mu náhle zemřela manželka na srdeční selhání. Vıbornı má tři děti a v úterı zdůraznil, že rodič je víc než politik.