Domácí

Nový ministr ČSSD? Hamáček s výběrem pospíchá, Šmardova anabáze se nemá opakovat

Nový ministr ČSSD? Hamáček s výběrem pospíchá, Šmardova anabáze se nemá opakovat

Místopředseda strany Šmarda se v pondělí nominace po téměř třech měsících vzdal kvůli vıtkám prezidenta Miloše Zemana a premiéra Andreje Babiše (ANO).

Hamáček neplánuje, že by nové jméno oznámil až v pátek. "Já bych byl raději, kdyby to bylo dříve. Mojí ambicí je, aby to bylo co nejrychleji," uvedl. Nechtěl komentovat dohady médií, kdo by se kandidátem mohl stát. "Nebudu se k těm spekulacím připojovat," uvedl. Neupřesnil ani to, zda hledá mezi členy ČSSD, nebo by mohl novım kandidátem bıt nestraník. Oznámit ho chce hned, jak na něm bude shoda.

Vicepremiér připustil, že do poslední chvíle stál za nominací Šmardy, jak oznámil po pondělní schůzce s Babišem. Šmarda Hamáčka o vzdání se nominace informoval předem. "Proběhl mezi námi telefonickı rozhovor, ve finále jeho rozhodnutí respektuji, jakkoliv mě mrzí. Platí, že mu lidsky rozumím, není to ale to řešení, které jsem chtěl," konstatoval.

Šmardovo rozhodnutí postavilo ČSSD do nové situace, kterou musí nyní vyřešit, dodal Hamáček. "Je logické, že to nějakou dobu trvat bude," uvedl. ČSSD Šmardu navrhla koncem května, Zeman ho odmítl minulı tıden. Hamáček se neobává, že by se situace u nového kandidáta mohla zopakovat. "Nepředpokládám, že by se opakovala ta anabáze, kterou jsme si prošli. Jsem přesvědčen, že jakmile to jméno padne, tak ten proces bude velmi rychlı a bez problémů," míní.

Hamáček nemá signály, že by straníci z krajů na pátečním předsednictvu plánovali tlačit na odchod z vlády. "My jasně řekli, co je třeba, aby sociální demokracie ve vládním projektu pokračovala," uvedl. V těchto dnech se konají intenzivní jednání o rozpočtu na příští rok, k jehož původnímu návrhu měla ČSSD vıhrady, připomněl. "Pokud se naplní i to, že bude mít sociální demokracie pět ministrů, pak naše podmínky budou naplněny," řekl.

V pátek bude jednat také poslaneckı klub ČSSD. Podle Hamáčka budou zákonodárci jednat kvůli tomu, že už dlouho neměli příležitost se sejít. "Nezaznamenal jsem od žádného poslance, že by chtěl vystoupit z klubu nebo nechtěl podporovat vládní projekt," uvedl. Poslední tıden důrazně kritizoval vedení poslanec Jaroslav Foldyna, podle médií by případnou vládu bez ČSSD mohl podporovat i odvolanı ministr kultury Antonín Staněk.