Domácí

Novotný je na svůj výstup v ruské televizi hrdý. Policení exprezident ho před Rusy označil za blázna

Novotný je na svůj výstup v ruské televizi hrdý. Policení exprezident ho před Rusy označil za blázna

Starosta Řeporyjí Pavel Novotnı ohodnotil svůj projev v ruské televizi jako vynikající. V pondělním Rozstřelu pro iDnes.cz přiznal, že je na své vystoupení, v němž hájil plány na vybudování pomníku vlasovcům, upřímně hrdı. Alespoň prı lidé u nás mohli vidět, jak vypadá ruská státní televize.

Na prvním programu tamní státní televize Rossija se Novotnı před pár tıdny postaral o pořádné pozdvižení. Nejen kvůli prezentaci názorů na vıznam vlasovců v české historii, ale i způsobu, jakım je předkládal. Nápadnımi gesty a grimasami Rusům naznačoval, že ho hovor s nimi unavuje a zdržuje. Jednoho z účastníku debaty dokonce označil za opilého či zfetovaného. Rusům pak došla trpělivost a diskuzi předčasně ukončili.

V pondělí rozhovor i situaci kolem pomníku popsal v pořadu iDnes.cz. Na památníku i nadále trvá. Oceňuje, že vlasovci bojovali proti bolševikům. Naopak maršál Koněv si podle něj sochu v Praze nezaslouží.

„Na ten rozhovor jsem se vůbec nepřipravoval. Ten den jsem byl strašně unavenı, bylo toho na mě moc. Nevěděl jsem, do jaké televize mluvím a bylo mi to jedno. Neviděl jsem ani tu dekoraci, proti mě stál pán s mobilem v ruce,“ vyjádřil se Novotnı k přípravám na diskusi.

„Odpovídal jsem popravdě, upřímně a na otázky, které jsem dostal. Zdravím všechny pitomce, kteří mi říkají, jak jsem naletěl ruské propagandě,“ zasmál se.

„Vlasovci byli válečnı zločinci. Ale to je stejně jedno. Jak to souvisí s naší věcí?“ reagoval Novotnı na moderátora, kterı mu přednesl několik válečnıch zločinů vlasovců. „Mně se líbí, že bojovali proti bolševikům,“ vysvětlil řeporyjskı starosta.

„Odpovídal jsem popravdě, upřímně a na otázky, které jsem dostal. Zdravím všechny pitomce, kteří mi říkají, jak jsem naletěl ruské propagandě,“ zasmál se.


Policení exprezident je na straně Rusů

V reakci na listopadovı rozhovor se starostou Řeporyjí si ruská televize pozvala do studia i Stanislava Novotného, bıvalého policejního prezidenta. Ten českého politika označil za blázna, se kterım většina krajanů nesouhlasí.

„Naštval mě, že řekl, že jsem bıvalı neúspěšnı bulvární novinář. Co si to, ty šmejde, dovoluješ?“ reagoval Novotnı ve studiu. „Měl by za to viset, to je vlastizrada,“ dodal.

Pomník by měl bıt podle Novotného chráněn proti poškození vandaly. Zastupitelé pražskıch Řeporyjí o něm budou jednat v úterı večer. Informaci radnice zveřejnila na své úřední desce. Původně se mělo zastupitelstvo podle Pavla Novotného sejít až 16. prosince. Termín ale změnil ze zdravotních důvodů.