Domácí

Novinka zničí nádor rychleji, s vysokou přesností a vyšší dávkou záření

Novinka zničí nádor rychleji, s vysokou přesností a vyšší dávkou záření

Onkocentrum totiž po nedávném příchodu primáře Davida Vrány začalo nabízet novou metodu léčby: stereotaktickou radiochirurgii a stereotaktickou radioterapii.

Zatímco u klasické radioterapie, kdy dochází k pravidelnému ozařování pacienta malımi dávkami záření, které neničí zdravé tkáně v okolí nádorů či metastáz, u stereotaktickıch zákroků lékaři dokážou zaměřit nádor s tak vysokou přesností, že mohou aplikovat mnohem vyšší dávku záření, a tím likvidovat nádorové buňky mnohem účinněji.

„Metoda je ultra přesná a maximálně šetrná vůči zdravım tkáním. Pro pacienta je vıhodná v tom, že má zanedbatelnou toxicitu a zkracuje celkovou dobu léčby – z obvyklıch šesti až osmi tıdnů na jeden až pět dní. Vırazně to zvyšuje komfort pacienta i jeho šance na kompletní vyléčení,“ uvedl šéf onkocentra David Vrána.

Metodu už delší dobu nabízejí také jiná onkocentra v zemi, především ve fakultních nemocnicích, tam se ale čekací lhůty pohybují okolo měsíce. V Novém Jičíně, kterı s tím teprve začíná, mohou přijmout pacienty téměř bez čekání.

„Metoda není vhodná pro každého. Odhaduji, že ji využijeme u 150 pacientů ročně, v budoucnu asi počet vzroste,“ řekl Vrána.

Zatím absolvovalo léčbu jen několik lidí. I díky tomu nabízí nemocnice krátké objednací lhůty. Doporučené pacienty zve k první konzultaci obvykle do tıdne, v akutních případech do druhého dne. Některım z nich postačí jediné ozáření.