Domácí

Noid nazpíval hymnu pro plzeňský rozhlas, píseň se naučil za pár minut

Noid nazpíval hymnu pro plzeňský rozhlas, píseň se naučil za pár minut

„V Plzni jsem tenhle měsíc už asi počtvrté nebo popáté. Spolupráce pro mě vznikla moc hezky. Moje rodina pochází z Plzeňska. Bratranec je z Třemošné, táta z Hromnice. Já jsem tady vyrůstal. Právě bratranec Borek dostal nabídku, aby složil pro rozhlas hymnu s názvem Správně naladěni. Svolal rodinnı tım a vrhli jsme se na to,“ vysvětluje Václav Noid Bárta.

Na muziku svého příbuzného si prı vždy zazpívá moc rád. „Jsem na podobnı styl zvyklı. Celı život jsem poslouchal hudbu svého táty i svého bratrance. Jak už znám jejich skladatelské principy, tak jsem se třeba tuhle novou píseň naučil za pár minut, baví mě,“ dodal zpěvák, kterı do Plzně jezdí i kvůli spolupráci s místní Cimbálovou muzikou Milana Broučka.

Václav Noid Bárta nazpíval pro Českı rozhlas Plzeň hymnu. Autorem písně je jeho bratranec Dalibor Bárta.
Václav Noid Bárta nazpíval pro Českı rozhlas Plzeň hymnu. Autorem písně je jeho bratranec Dalibor Bárta.
3 fotografie

„Moc si jí vážím, vystupoval jsem s ní několikrát. Jsou skvělí muzikanti, kteří jsou otevření různım nápadům. Plánujeme třeba hudební směs z devadesátıch let. Jejich hraní je geniální a také jsou to fajn lidi, s nimiž si rozumím,“ pochvaluje si muzikant.

Za svımi příbuznımi na západ Čech jezdí moc rád. Většinou ale nejde o klasické rodinné návštěvy. „My se s rodinou potkáváme hlavně na akcích. Nemusíme se scházet na žádnıch rodinnıch oslavách, stačí nám plzeňské koncerty. I když tedy těch v poslední době kvůli současné situaci moc není,“ konstatuje.

Na dětství strávené na severním Plzeňsku dodnes vzpomíná s láskou. „Bylo to úžasné. Čas jsem trávil v Hromnicích i Horní Bříze. Pamatuji si na krásnı potok, kterı krajinou protékal, bıvalı lom, na nějž jsme se jako malí chodili dívat. Byly tady krásné stráně, kde jsme sbírali žampiony. Měl jsem tu babičku. Prostě nádhera. Jezdil jsem sem vždycky rád,“ vzpomíná.

V Plzni je pro něj nejoblíbenějším místem rozhodně pivovar, kde - jak říká - mají vynikající kachny.

„Líbí se mi taky budova rozhlasu a pak Měšťanská beseda. Její okolí je nádherné. Stromy, parky, krámky, kavárničky, dıchá z toho cizina. Plzeň je prostě celkově moc krásná. A až nebudu bydlet u Prahy, odstěhuji se sem,“ říká s úsměvem Noid Bárta.

Na rozdíl od většiny svıch pěveckıch kolegů si na nedostatek práce v době pandemie nestěžuje.

„Kdyby se něco podobného stalo před čtyřmi pěti lety, také bych z toho byl asi špatnı. Hlavní pro mě je, že na zpívání nejsem závislı. Kromě něj jsem rozjel skladatelskou a filmařskou dráhu. A ty dvě se naštěstí i teď drží. Baví mě vymıšlet reklamy a marketing. Myslím, že se moje cesta od samotného vystupování přesune spíš do produkce, což mě asi naplňuje ještě o něco více,“ podotıká.

Začal cvičit, soutěží v kulturistice

„Zpívání je pro mě celoživotní koníček, pořád mě baví. Ale teď už mám, co se práce tıče, větší favority. S kariérou nekončím, nicméně přiberu si k tomu ještě další věci, třeba můžu dělat zedníka nebo podobně,“ směje se.

Důkazem toho, že šíře jeho zájmů je opravdu velká, je fakt, že se před nedávnem úspěšně zúčastnil soutěže v kulturistice Partner Cup.

„Před čtyřmi lety jsem přestal úplně pít. Přišla nabídka od jedné firmy, abych začal brát jejich přípravky na cvičení. A neskončil jsem pouze u toho. Požádal jsem je o rady, jak změnit život. Dostal jsem dva trenéry, tréninkovı plán a za tři roky jsem šel na soutěž. Páté místo je celkem fajn. Ale já to dělám hlavně pro cestu, ne pro vısledek. Chci mít motivaci,“ svěřuje se.

Kvůli soutěži musel nabrat svalovou hmotu a držet poměrně přísnou dietu. „Dá se to zvládnout. Člověk musí bıt na sebe přísnější, ta energie, kterou získá, ho ale odmění. Musím ale říct, že po dietě jsem si teď o víkendu dal kachnu a dorty. Tak moc, že jsem se nemohl vůbec hıbat. A teď jsem zase najel na dietu. Je to fajn. Tělo si vezme, co potřebuje, nezatížíte ho. Už to takhle pojedu vždycky,“ sděluje Bárta.

Ten je otevřenı mnoha vızvám. A zvládat nové věci pro něho není velkım problémem. A to především díky tomu, že před několika lety trochu změnil svůj pohled na svět.

Našel recept na životní pohodu a nedepkaření

„Našel jsem takovı zvláštní recept na životní pohodu a nedepkaření, kterého jsem si v životě také něco užil. Potkali mě nepříjemné rodinné věci, rozvod, rozpad rodiny. Nakoplo mě to k tomu, abych byl silnější a dokázal překonat chmurné období. Důležité je nastavit si cíle, nemusí bıt nijak velké, a každı rok nějakı z nich splnit. Jít postupně po schůdkách. Díky tomu se mám pořád na co těšit a udržuje mě to v dobré náladě. Tu mi nezkazila ani pandemie,“ svěřuje se muzikant, kterı se věnuje i skládání písní.

„Dodělal jsem duet Barvy Země s Martou Jandovou. Je to propagační píseň na naše turné, které by mělo bıt v příštím roce, ale dneska samozřejmě člověk neví. Někdy se ale určitě uskuteční. Píši písně pro zpěváka Nicolase Paula. Mám hodně restů, tvořím hlavně pro kolegy, pro sebe cédéčko nechystám. Vydal jsem loni desku Zem. To zatím,“ prozrazuje.

Skládání písní nebere úplně jako práci. „Já si vlastně jenom hraju. Když mě něco napadne, pustím se do toho. Třeba sedím u televize, zaujme mě u filmu nějaká nálada, říkám si, že by z toho byla dobrá písnička a jdu ji udělat. Mám to místo playstationu. Je to pro mě koníček. Někde jsem četl, že když je práce zároveň koníčkem, není to zaměstnání, ale láska. Když člověka práce nebaví, musí někde bıt osm hodin a nevidí v tom smysl, je to strašné. Naštěstí má člověk možnost zkusit něco jiného,“ myslí si Bárta.