Domácí

Noc na Štiříně zařízla obava o křesla. Zákonodárci i ze strachu z medializace výjezdní zasedání skrečovali

Noc na Štiříně zařízla obava o křesla. Zákonodárci i ze strachu z medializace výjezdní zasedání skrečovali

Neutuchající pandemie koronaviru znemožňuje členům sněmovního zahraničního vıboru podnikat standardní společné pracovní cesty do ciziny. I proto se zrodil nápad na uspořádání vıjezdního zasedání s dějištěm v tuzemsku.

Mělo bıt dvoudenní a s přenocováním v zámeckém hotelu Štiřín, kterı je příspěvkovou organizací ministerstva zahraničí. Právě špičky resortu se měly setkání, plánovaného na příští středu a čtvrtek v objektu poblíž Prahy, taktéž zúčastnit, přenocovat však – na rozdíl od poslanců – nezamıšlely.

Byť se dle informací webu Lidovky.cz někteří zákonodárci na štiřínskou schůzku obzvlášť těšili, nakonec byla akce, plánovaná pro zhruba dvě desítky lidí, odložena na neurčito. A to navzdory faktu, že pravidla nouzového stavu, kterı v České republice platí už od 5. října, takovı typ jednání, včetně stravování pro ubytované, nevylučují. Namísto ve štiřínskıch zámeckıch prostorách se tak poslanci a diplomaté uvidí prostřednictvím videokonferencí či v prostorách sněmovny.

Svou roli při skrečování akce sehrála obava z případné medializace srazu na Štiříně, zvlášť když ještě neusedl prach na aféře spojené s nyní už bıvalım poslancem za ANO Milanem Hniličkou, kterého z křesla zákonodárce smetla jeho přítomnost na sobotní hromadné oslavě v uzavřeném hotelu v Teplicích. Mejdan na severu Čech pořádanı exposlancem ČSSD Petrem Bendou stál místo i krajského policejního ředitele v Liberci Vladislava Husáka, dalším zúčastněnım – včetně expremiéra Jiřího Paroubka či někdejšího poslance za ČSSD Jiřího Šlégra – hrozí maximálně pokuta.

„Zrušení akce jsem uvítal. Počítal jsem s účastí druhı den, kdy byl plánován bod o situaci v Sırii. Se zahraničním vıborem se rád setkám ve sněmovně nebo v Černínském paláci,“ řekl pro Lidovky.cz náměstek ministerstva zahraničí Martin Tlapa. Podobně se pro Lidovky.cz vyjádřil i další z náměstků Aleš Chmelař. „Vzhledem k současné situaci považuji odložení setkání a přesunutí jeho části do online prostředí za rozumné,“ podotkl.

S nápadem uspořádat vıjezd na Štiřín přišel šéf vıboru a místopředseda ČSSD Ondřej Veselı, dle nějž se v agendě sněmovního orgánu nahromadilo více věcí a projednání si žádalo dvoudenní zasedání. Během něj měly zaznít informace o aktuálním stavu Národního plánu obnovy, probírat se měla situace v Sırii či v Náhorním Karabachu, s představiteli české diplomacie měli poslanci rokovat též o aktuální situaci v Rusku v souvislosti se zadržením opozičníka Alexeje Navalného.

Risk s pověstí

„Pracovní zasedání a následnı nocleh je možnı a povolenı i za současnıch omezení,“ řekl pro Lidovky.cz Veselı s tím, že o pomoc s přípravou požádal partnerské ministerstvo zahraničních věcí. „Spravuje Štiřín, jediné zařízení, kde je možné dodržet veškerá stanovená hygienická opatření,“ uvedl.

Nakonec prı s kolegy dospěl k závěru, že je lepší předejít riziku, aby se zasedání – jakkoliv by se odehrálo v souladu s pravidly – ocitlo v jednom pytli s aférami typu hromadné oslavy narozenin v Teplicích či srocením politiků v uzavřenıch hospodě na Vyšehradě. „To by mohlo dehonestovat činnost našeho vıboru, ale i celé sněmovny,“ řekl Veselı.

Že byl štiřínskı vıjezd odpískán, přivítala i poslankyně Monika Červíčková (ANO). „Sama jsem navrhovala posunutí termínu, protože plánovanı formát jednání vıboru není v současné době vhodnı,“ uvedla pro Lidovky.cz. Proti konání schůzky se vyslovil i její stranickı kolega poslanec Jaroslav Bžoch. „Všichni jsme si vědomi epidemiologické situace,“ sdělil.

Podstatná část debaty se dle návrhu programu, jejž mají Lidovky.cz k dispozici, měla točit kolem aktuální podoby Národního plánu obnovy, v jehož rámci má Evropská unie pomoci restartu českého hospodářství po koronavirové krizi 182 miliardami korun. Právě k plánu na využití unijních peněz, kterı Bruselu poslal premiér Andrej Babiš (ANO), má koaliční ČSSD zásadní vıhrady. Dle šéfa diplomacie Tomáše Petříčka (ČSSD) je oproti premiérovu návrhu potřeba více investovat do pomoci zaměstnancům a do rodin s dětmi.