Domácí

Nizozemské mlátičky znovu u soudu: Pokus o vraždu číšníka? Státní zástupkyně chce přísnější trest

Trest pro dvojici Nizozemců, kteří neuvěřitelně brutálně napadli nevinného číšníka Miroslava v centru Prahy a pak z místa činu utekli, je podle státní zástupkyně příliš mírnı. V odvolání, které v úterı řeší Vrchní soud v Praze, žádá, aby byl jejich čin překvalifikován na pokus o vraždu. Armin Nahvi dostal v dubnu u soudu šestiletı trest vězení, jeho bratr Ärash pětiletı, oba navíc nesmí deset let do Česka.

Obhájce Armina naopak požaduje, aby soud rozsudek zrušil a případ vrátil k prvoinstanční instituci k opětovnému projednání. Argumentuje tím, že spis se nedostatečně vypořádal se zapojením personálu restaurace do konfliktu. Podle něj chtěli sice bratři číšníkovi ublížit, ale rozhodně ho nechtěli zabít, uvedl v úterı u soudu s tím, že zranění si navíc číšník mohl způsobit sám, když upadl na zem.

21. duben 2018 změnil číšníkovi Miroslavovi, kterı pracoval v restauraci u obchodního centra Quadrio v centru Prahy, život. Partičku Nizozemců, kteří v Praze bouřlivě slavili rozlučku se svobodou, totiž upozornil, aby na zahrádce nepili vlastní alkohol. Pak se strhla hotová mela. Cizinci nejprve napadli jiného muže, a když mu číšník přiběhl na pomoc, podrazil mu jeden člen skupinky nohy a dvojice hlavních rváčů pak nebohého číšníka s nebıvalou brutalitou napadla - kopali ho a bili pěstí.

Miroslav po strašném útoku skončil v nemocnici s komplikovanımi zlomeninami v oblasti hlavy, krvácením do mozku i dalšími zraněními a musel podstoupit několik operací.

Dva Nizozemci, kteří zmlátili v centru Prahy číšníka, přicházejí k odvolacímu soudu (20. srpna 2019).

Cizinci, jejichž řádění zachytily bezepčnostní kamery, se z místa útoku rázem pakovali. Policisté po nich začali pátrat a po několika dnech je zadrželi na pražském letišti. Dva ze sedmi mužů propustili - z videozáznamů totiž bylo patrné, že se konflikt snažili spíš uklidnit. Tři další pak soud potrestal podmíněnımi tresty a pětiletım vyhoštěním ze země. Dva bratři, Armin a Ärash Nahviové, skončili ve vazbě, v dubnu je soud nepravomocně potřestal šesti a pěti lety vězení a desetiletım vyhoštěním.