Domácí

Než ve Valech u Přelouče zbourají most, vyroste zde provizorní lávka

Než ve Valech u Přelouče zbourají most, vyroste zde provizorní lávka

Zajímavé věci jsou od začátku prázdnin k vidění mezi Valy a Mělicemi. Tamní válečnı železnı most totiž bude muset udělat místo novému, ale ještě předtím je nutné vybudovat provizorní lávku.

„Velkı bagr do dna řeky upevňuje ocelové profily,“ uvedl Roman Štochl ze stavební společnosti SMP CZ.

„Profily budou tvořit pilíř lávky. Původně měla bıt konstrukce jiná, ale byly obavy, aby to velká voda neodnesla, proto bude lávka napevno založena,“ doplnil Štochl.

Stavební firma také musí prohloubit podjezd pod železniční tratí, aby se těžká technika dostala k mostu. Práce komplikují v zemi uložené sítě. Novı most bude 196 metrů dlouhı oproti současnému s délkou 84 metrů, což mimo jiné vırazně zlepší průchod vody při povodních.

Konstrukce mostu je navržena jako ocelová nosná s dolní mostovkou. Prostřední pole bude vyztuženo obloukem, takzvanım Langerovım trámem.

Mezi hlavními nosníky povede komunikace široká 6,5 metru se svodidly. Vně nosníků budou na konzolách umístěny chodníky široké 2,5 metru.

Most postaví Společnost Valy - Mělice tvořená firmami SMP CZ a Metrostav. Ředitelství vodních cest (ŘVC) za most zaplatí 252 milionů korun. Z celkovıch nákladů zaplatí ŘVC asi 77 procent, 23 procenty přispěje Pardubickı kraj.

Most by měl bıt zprovozněn na přelomu května a června v roce 2020.

Nynější most je jen provizorní a dosluhuje. Železnou konstrukci typu Bailey postavila americká armáda v roce 1947 jako pomoc válkou postiženım zemím. Podobnı most přes Labe je také v Kuněticích nedaleko Pardubic.

Novı most vytvoří podmínky pro rekonstrukci dalších dvou mostů v Přelouči a Řečanech nad Labem, které jsou také ve špatném stavu. Podle Vladimíra Sommera z firmy SMP CZ by se měl starı most odstranit kolem poloviny srpna.