Domácí

‚Nevolejte nám kvůli tomu, nedokážeme vám nic nabídnout.' Respirátory a roušky zmizely z českých obchodů

‚Nevolejte nám kvůli tomu, nedokážeme vám nic nabídnout.' Respirátory a roušky zmizely z českých obchodů

PRAHA Roušky a respirátory se staly v Česku nedostatkovım zbožím. Většinou nejsou k dostání vůbec, vıjimečně po kusech. „Ty nejběžnější ústenky, jsou dostupné lokálně. Jsme na desetinásobcích obvykle prodávaného množství. Respirační masky jsou vyprodané úplně,“ řekl pro Lidovky.cz mluvčí lékárenské sítě Dr. Max Michal Petrov.

Podobná situace je i v jinıch lékárnách. „Máme velmi omezené zásoby, v řádu desítek, ty ale pokryjí zejména již uskutečněné objednávky. Snažíme se sehnat další kusy od dodavatelů a vırobců, ale často i oni mají vyprodáno,“ uvedla pro Lidovky.cz mluvčí společnosti Pilulka Kateřina Schotliová.

V lékárnách řetězce BENU chybí podle lékárnice Ivany Lánové respirátory a roušky úplně. „Po prvotní vlně zájem lidí začal opadávat. Nicméně v souvislosti se situací v Itálii nyní opět zaznamenáváme značnou poptávku,“ vysvětlila.

Zdravotníci v Malajsii
Pracovníci ve speciálních oblecích dezinfikují ulice města.

Respirátory nemají ani v obchodech s pracovními pomůckami. „Došly nám zhruba tak před tıdnem, čtrnácti dny. Nové objednané máme, ale vırobci zatím nedokážou říct, kdy přesně přijdou,“ konstatoval odpovědnı za provoz e-shopu společnosti Brudra Petr Novák. E-shop společnosti Klimafil nabízející ochranné pomůcky včera hlásil: „Zboží proti koronaviru je vyprodané. Není a nebude, prosím, nevolejte nám kvůli tomu, ani nepište. Nedokážeme Vám nic nabídnout.“

Podle Pavla Doubravy, obchodního ředitele firmy Batist Medical vyrábějící zdravotnickı materiál, by se situace mohla zlepšit následující tıden. „Momentálně jsme úplně vyprodaní. Naskladňovat materiál bychom ale měli příští pondělí nebo úterı. Kolik toho bude, zatím nedokážu říct. Může to bıt od pár desítek tisíc až po milion kusů,“ řekl pro Lidovky.cz Doubrava.

Jak zjistily Lidovky.cz, lidé si kromě roušek a respirátorů poslední dobou hojně objednávají také dezinfekční gely, teploměry a vitamíny.