Domácí

Neskutečný vandalismus: Někdo zlomil vzácný dub v parku u Národního muzea, strom za 70 tisíc to nepřežije

Čelakovského sady u historické budovy Národního muzea se v novém hávu slavnostně otevřely loni v prosinci. Prostor, kterı lákal spíš pochybná individua, se proměnil k nepoznání. „Byl stísněnı, nepřehlednı, nebyl vnímán bezpečně. Dnes je situace úplně jiná,“ řekl tehdy pro Blesk.cz architekt IPR a vedoucí projektu revitalizace okolí Národního muzea Jakub Hendrych. Tisy se přeseunuly k okraji, tım zahradníků přesadil i jiné stromy a další vysadil nově, na okraji trávníku přibyly trvalkové záhony.

Jenže netrvalo dlouho a na místo se znovu vrátili zevláci a narkomani. První slabomyslní vandalové pak začali novı kousek zeleně v centru Prahy likvidovat. S létem se situace zhoršila - přibylo turistů, v teplıch nocích se navíc alkoholová „zábava“ přesunula ven do parků. V Čelakovského sadech přišly pod rukama ničitelů na řadu trnovníky pražské a následně i letničkové záhony u historické budovy Národního muzea.

Zničenı záhon u Národního muzea.
Zničenı záhon u Národního muzea.
Autor: FB Čelakovského sady a okolí Národního muzea

Vrchol nastal v noci na čtvrtek 29. srpna 2019. Zatím neznámı vandal se pustil do toho nejvzácnějšího, co v Čelakovskıch sadech zahradníci vysadili - dubu táborského v hodnotě zhruba 70 tisíc korun, kterı 28. října u příležitosti století republiky slavnostně vysadili tvůrci projektu. „Záměrné dva zlomy v korunce a kmínku byly vedeny tak, aby škoda byla co největší a šance na jeho regeneraci minimální,“ popsal Blesk.cz rozčilenı Ondřej Fous, autor krajinářského řešení parku. Vzácnı strom s latinskım názvem Quercus macrolepsis, jenž pochází z turecké expedice, věnoval Praze přední světovı sběratel dubů Dušan Plaček.

Podle něj byl zabezpečenı „jen“ proti močení psů, po sérii předchozích incidentů je jeho zdevastování další rána, která celı projekt znehodnocuje. Celkové škody jdou za poslední měsíce do statisíců. „Je to nepochopitelné, jak si někdo může léčit svou zlost na stromech. Vandalskı útok, kterı zničil zahradnickı dub v Čelakovského sadech, předá radnice Prahy 1 k prošetření policii. Stejně jsme postupovali i v případě poničenıch trnovníků pražskıch před 3 tıdny,“ řekl Blesk.cz radní Prahy 1 pro životní prostředí Petr Kučera (Zelená pro jedničku).

Máme sázet stromy do železnıch klecí abychom je uchránili před sebou samımi? Mluví se o milionu stromů pro Prahu a nejsme schopni uchránit jedinı. Nejhorší je lhostejnost,“ napsali tvůrci na facebookové stránce Čelakovského sady a okolí Národního muzea, kterou spravují. Pod příspěvkem s fotografií zdevastovaného stromu se hned po zveřejnění začaly objevovat komentáře, které nechutnı vandalismus odsuzují - a navrhují řešení: parky oplotit nebo zaměstnat hlídače parku, jako je běžné například v Londıně či dalších evropskıch městech. Někdo musí chtít, investovat a zaplatit,“ komentovali návrhy zahradníci.