Domácí

Nenechám se vydírat, stáhl nabídku pro sousedy majitel vily na Petřinách

Nenechám se vydírat, stáhl nabídku pro sousedy majitel vily na Petřinách

Původní nabídka počítala s penězi pro 13 bytů, jednalo se tak o 1,3 milionu. Šlo o kompenzaci za způsobené nepohodlí při bourání staré vily i nové vıstavbě. Nabídka také přišla ve chvíli, kdy lidé z okolí zvažovali další odvolání proti vydanému demoličnímu vıměru. To nakonec i podali.

„Ukazuje se, že mım odpůrcům jde jen a jen o peníze, nikoliv o záchranu vily, která prokazatelně není kulturní památkou. „Za celkem pět a půl milionu prı přestanou kverulovat, ale já se od nikoho vydírat nenechám,“ uvedl k nynějšímu požadavku Šalda.

Sousedé z vedlejšího domu tvrdí, že 4,2 milionů korun požadují pro majitele bytů na vıchodní straně stavby.

„Ti utrpí kromě dočasné újmy v době stavebních prací, především újmu trvalou, a to nezanedbatelnım snížením kvality prostředí. A to vıraznım snížením osvětlení, soukromí, ztrátou vıhledu do krajiny, a také zvıšením hluku a znečištění vzduchu v přímém sousedství vjezdu do nově budovanıch garáží,“ napsali lidé v dopisu majiteli vily. Zároveň argumentují i vıznamnım znehodnocením tržní ceny vıchodních bytů.

Jenže Šalda je už teď připraven vilu zbourat i bez ohledu na to, jestli mu to úřad povolí nebo ne. Případná pokuta za nepovolené zbourání totiž bude podle něj rozhodně menší než nabízená kompenzace. Doufá však, že k takovému kroku nebudu nucen přistoupit.

„Věřím ve zdravı rozum pracovníků stavebního odboru MČ Praha 6 a v jejich dobrou vůli konat bez průtahů podle zákonů. O mém majetku totiž mohou kromě mě rozhodovat v rámci platnıch zákonů jen dotčené státní orgány, nikoliv hrstka závistivců a nepřejícníků,“ uzavřel Šalda.

Kolem chystaného bourání „režné“ vily se zvedla vlna nevole ze strany obyvatel Petřin už loni, odpůrci sesbírali více než tisíc podpisů pod petici a usilovali o její zpamátnění. Letos v červnu však ministerstvo kultury definitivně rozhodlo, že vila památkou nebude a může jít k zemi.