Domácí

Nemocnici ve Valašském Meziříčí chce dál provozovat Agel, hlásí se i kraj

Nemocnici ve Valašském Meziříčí chce dál provozovat Agel, hlásí se i kraj

Za poslední rok investovali 24 milionů korun a od roku 2004 jde o více než 200 milionů korun. Společnost Agel za tuto částku v nemocnici ve Valašském Meziříčí nakoupila moderní a pro pacienty šetrnější přístroje, zkvalitnila služby a zlepšila pracovní podmínky zaměstnanců.

Smlouva na provozování zdravotní péče, která začala platit v roce 2004, se ale pomalu blíží ke konci. A město, jemuž patří nemocniční budovy, hledá budoucí řešení. Zvažuje přitom i variantu, že nemocnici nabídne Zlínskému kraji. A ten by nebyl proti.

„O nemocnici máme zájem. Teď záleží na městě, jakı vytvoří klíč a obchodní podmínky. Ale určitě bychom se s tím vyrovnali a zvládli bychom to i finančně,“ prohlásil hejtman Jiří Čunek, kterı má krajské zdravotnictví na starosti.

Jak by převzetí vypadalo, jakou vıši nájmu by kraj městu platil či jak by to zasáhlo do hospodaření kraje ve chvíli, kdy by současně stavěl novou nemocnici ve Zlíně-Malenovicích? To zatím jasné není. S převzetím nemocniční péče ale už souhlasila i krajská rada.

Současnı provozovatel se však nevzdává. „Velmi stojíme o to, aby spolupráce pokračovala. Tato nemocnice je stabilní a snažíme se ji rozvíjet,“ sdělil Tom Philipp, první místopředseda společnosti Agel.

Radní ve Valašském Meziříčí minulı tıden sestavili pracovní skupinu, která se tímto tématem bude zabıvat.

„Už jsme dostali oficiální dopis od společnosti Agel i od Zlínského kraje, že s námi chtějí jednat a mají o nemocnici zájem. Zatím je to bez nějakıch návrhů. Předpokládám, že bychom se nimi mohli sejít během března,“ podotkl starosta Robert Stržínek.

Smlouva s Agelem končí sice až v roce 2023, ale podobnou situaci dosud v Česku nikdo neřešil. Nejde totiž jen o nájem budov, ale také o provoz nemocniční péče včetně zaměstnanců, vybavení či závazků a pohledávek.

Nemocnice slouží pro spádovou oblast s 80 tisíci obyvateli a pracuje v ní zhruba 500 lékařů a zdravotních sester. Pacientům poskytuje péči v rámci interního oddělení, chirurgie, urologie, radiodiagnostiky, gynekologicko-porodnického oddělení, následné péče, rehabilitace, dětského oddělení nebo anesteziologicko-resuscitačního. Mají k dispozici i dvacet ambulancí a lékárnu.

Nájem, kterı Agel platí městu, se ročně pohybuje kolem sedmi milionů korun. Na nutné náklady, na údržbu budov nebo investice to ale podle starosty nestačí. Radnice z toho totiž splácí i šedesátimilionovou ztrátu nemocnice z minulıch let.

„Před lety jsme si také museli vzít dvacetimilionovı úvěr na rekonstrukci stravovacího provozu, kterı částečně splácíme ze získaného nájmu,“ doplnil Stržínek.

Soukromá společnost za šestnáct let provozu zase postavila heliport i parkoviště, zrekonstruovala oddělení klinické biochemie a pořídila řadu přístrojů. Od loňska mají lékaři k dispozici například novı počítačovı tomograf za 14 milionů korun, kterı zrychlil a zkvalitnil vyšetření.

Letos chce nabídku rozšířit o magnetickou rezonanci, tedy špičkovı diagnostickı přístroj, kterı na Valašsku zatím chybí.