Domácí

Nemocnice ukončila podávání remdesiviru pacientovi s COVID-19

Nemocnice ukončila podávání remdesiviru pacientovi s COVID-19

Třiapadesátiletı muž je jedinım v Česku, kterému jeho podání firma Gilead schválila. Kvůli infekci mu selhaly plíce, musel tak bıt napojenı na přístroj, kterı mu okysličoval plíce. V době podávání léku už přístroj přestal potřebovat, zůstává ale na plicní ventilaci. Další podrobnosti o zdravotním stavu muže VFN plánuje zveřejnit dnes po poledni.

Stav pacienta se zlepšoval už před podáním léku, lékaři tak mírnili nadšení z nového léčivého přípravku. "Nadále je to experimentální léčba, situace je mnohem složitější, než že přišel lék a zachránil pacienta," uvedl v pátek ředitel VFN David Feltl. Nemocnice musela získat lék přímo od firmy Gilead, která ho vyrobila, na základě žádosti popisující jeho stav. Dalším českım pacientům lék schválen nebyl.

V nemocnicích je podle aktuálních dat 340 lidí nakaženıch novım typem koronaviru, 72 z nich potřebuje intenzivní péči. Pacientům většinou podávají jen léky, které mírní jejich příznaky, například kašel nebo horečku. Například v Ústřední vojenské nemocnici v Praze ale zkoušejí pacientům podávat i další i v zahraničí testovanı lék, látku hydroxichlorochin.