Domácí

Nemocnice plní pacienti s covidem. Většinu tvoří senioři bojující s dalšími chorobami, pomáhá jim remdesivir

Nemocnice plní pacienti s covidem. Většinu tvoří senioři bojující s dalšími chorobami, pomáhá jim remdesivir

Praha Počty pozitivně testovanıch rostou, a tak se i nemocnice den po dni plní pacienty, kteří museli bıt kvůli vážnému průběhu nemoci covid-19 hospitalizováni. Jejich aktuální počet, kterı nemá daleko k šesti stovkám, se může zdát vysokı, doktoři se však shodují v několika věcech: z velké většiny se jedná o pacienty nad 60 let, kteří zároveň trpí cukrovkou, obezitou či zvıšenım krevním tlakem. Mladší lidé jsou v nemocnici vıjimkou.

K úternímu večeru bylo kvůli onemocnění covid-19 hospitalizováno 581 Čechů. Velké fakultní nemocnice v Praze i Brně se však shodují na tom, že povětšinou jde o pacienty starších ročníků, kteří trpí i dalšími chorobami.

„Všichni nemocní mají komorbidity jako arteriální hypertenze, diabetes a nadváha,“ uvedl pro server Lidovky.cz přednosta Kliniky anesteziologie, resuscitace a intenzivní medicíny 2. lékařské fakulty Univerzity Karlovy a Fakultní nemocnice Motol Tomáš Vymazal. Jeho slova pak potvrzují zástupci dalších pražskıch nemocnic. Mluvčí Všeobecné fakultní nemocnice v Praze Marie Heřmánková dodává, že často se také jedná o pacienty, kteří se léčí se specifickımi onkologickımi chorobami.

Přestože se i v nemocnicích najdou vıjimky, většinou se jedná o pacienty starší. „Momentálně máme 28 pacientů na klinice infekčních chorob, dva pacienty ve velice těžkém stavu na oddělení resuscitační a intenzivní medicíny a tři pacienty na psychiatrické klinice,“ uvedl mluvčí Fakultní nemocnice v Brně Pavel Žára s tím, že tři čtvrtiny covidovıch pacientů jsou ve věku nad 60 let a dvaceti procentům je více než 80 let.

Specifickı přístup k psychiatrickım pacientům

„Máme i pacienta, kterému je 24, průběh nemoci u něj však není zvlášť těžkı,“ dodal mluvčí brněnské nemocnice. Právě ta je jednou z mála, kde se lékaři starají také o psychiatrické pacienty, kteří se nemocí nakazili. Těm nabízí brněnská fakultní nemocnice specifické prostředí, kde se mohou léčit.

Fakultní nemocnice v Motole hlásí aktuálně 32 hospitalizovanıch s pozitivním vıtěrem na covid-19. Napojení na umělou plicní ventilaci bylo potřeba u pěti z nich. Jednalo se o ročníky narození 1942 až 1963. „Ostatní pacienti jsou na kyslíkové terapii s velmi lehkımi nebo mírnımi příznaky,“ sdělil serveru Lidovky.cz přednosta kliniky Vymazal. Drtivá většina pacientů je však podle nemocnice ve věku 65 let a více.

V Thomayerově nemocnici v Praze pak bylo podle tiskové zprávy do 22. září léčeno na 160 lidí, z nichž bylo pouze 9 dětí a i s těmi je průměrnı věk pacientů 69 let. Aktuálně se nemocnice stará o 30 pozitivních případů, z nichž je 5 pacientů ve vážném stavu.

Pacienti s těžkım průběhem nemoci tvoří zhruba pětinu všech pozitivně testovanıch případů. K úternímu večeru je to podle Ministerstva zdravotnictví 115 případů, tedy těch, které bylo zapotřebí připojit na umělou plicní ventilaci či mimotělní membránovou oxygenaci, což je pokročilá metoda podpory životních funkcí.

Konkrétně na tyto pacienty je pak připravena Fakultní nemocnice u svaté Anny v Brně, která nemá infekční kliniku ani oddělení. Nemocnice tak nepřijímá středně těžké nebo lehčí průběhy, ale pouze nejvážnější případy. „Nyní máme na klinice čtyři takové pacienty, tři jsou na umělé plicní ventilaci, jeden je napojen také na mimotělní podporu vıměny krevních plynů, přístroj ECMO,“ uvedl přednosta Anesteziologicko resuscitační kliniky a Lékařské fakulty Masarykovy univerzity Vladimír Šrámek. Dodal, že v případě rapidního navıšení počtu takovıch pacientů je nemocnice schopna „otevřít“ dalších šest lůžek. 

Nejčastěji pomáhá remdesivir

Většinu středně těžkıch nebo těch nejvážnějších případů pak lékaři léčí za pomoci remdesiviru, tedy léku, kterı byl prvně použit na nakaženého pražského taxikáře. Právě u něj lékaři zaznamenali pozitivní odezvu. V závislosti na klinickém stavu pacienta je v současné chvíli léčivo americké firmy Gilead Sciences jednou z nejlepších variant, kterou mohou covidovım pacientům čeští i zahraniční lékaři nabídnout.

Jako další vhodná varianta, kterou lékaři největších českıch nemocnic užívají při léčbě středně těžkıch a těžkıch případů, se jeví isoprinosin. Léčivá látka v isoprinosinu se nazıvá inosin pranobex a pro lidskou imunitu funguje podobně jako steroidy. Virus při napadení jedince nejprve pronikne do buněk, kde se začne množit a následně se šíří dál tělem. Zastavit množení viru se snaží takzvané NK buňky, což je zkratka pro anglické spojení Natural Killers, v překladu „přirození zabijáci“. Napadenou buňku navrtají a vpustí do ní enzym, kterı ji zničí. A právě tvorbu těchto NK buněk isoprinosine podporuje.

Jako variantu k remdesiviru používají isoprinosin například lékaři v pražském Motole. „Všichni nemocní jsou léčeni podle svého základního onemocnění a symptomaticky, nemocnım v nejtěžším stavu podáváme dle indikace remdesivir, izoprinosin a další léky dle jejich aktuálního klinického stavu,“ uvedl pro server přednosta Vymazal.

Poslední, pravděpodobně nejméně známou metodu léčení, využívají v Thomayerově nemocnici. Zde se kromě remdesiviru rozhodli nasazovat i krevní plazmu od lidí, kteří se z covidové infekce vyléčili. Ke středě byla podle tiskové zprávy využita ve 14 případech, a to u hospitalizovanıch pacientů s těžším průběhem onemocnění, zejména pak u nemocnıch s respiračním selháním.