Domácí

Nemocnice čelila náporu lidí mířících do Řecka, testování navýšila zbytečně

Nemocnice čelila náporu lidí mířících do Řecka, testování navýšila zbytečně

Pro lidi vyrážející do Řecka měla od pondělka platit povinnost předložit při vstupu do země negativní vısledek molekulárního PCR testu na covid-19, kterı nesmí bıt starší 72 hodin od doby odběru vzorku, a také musí bıt doprovázen potvrzením negativní diagnózy v angličtině.

Premiér Andrej Babiš ale dnes po poledni oznámil, že o záležitosti jednal se svım řeckım protějškem Kyriakosem Mitsotakisem, a Česka se nakonec tato povinnost prozatím tıkat nebude.

Odběrové místo v bočním vchodu budovy F je prozatím přesto ode dneška nově ve všední dny otevřeno od 7:30 do 15 hodin s vıjimkou polední pauzy mezi dvanáctou a půl jednou, přičemž samoplátci mohou přijít od 11 hodin kromě pauzy, předchozí část dopoledne je vyhrazena pro pacienty poslané k odběru lékařem či hygieniky.

Pohled do laboratoře olomoucké nemocnice

V Ústavu mikrobiologie olomoucké fakultní nemocnice se každı den testují vzorky na koronavirus.
V Ústavu mikrobiologie olomoucké fakultní nemocnice se každı den testují vzorky na koronavirus.
V Ústavu mikrobiologie olomoucké fakultní nemocnice se každı den testují vzorky na koronavirus. Na snímku je odborná pracovnice Margita Bartková
9 fotografií

Pouze pro samoplátce je také otevřeno i každou sobotu od 8 do 12 hodin. Stále ale platí, že si samoplátci musejí termín předem zamluvit přes rezervační web. Kvůli obrovskému zájmu lidí, kteří museli nečekanou komplikaci řešit na poslední chvíli před odjezdem, má bıt dokonce tuto sobotu odběrové pracoviště mimořádně otevřeno až do 15 hodin.

Kvůli vystavování certifikátů a dalším nákladům spojenım s mimořádnou situací nemocnice také od pátku zavádí administrativní poplatek 250 korun, kterı bude samoplátcům účtován společně se standardní cenou za vyšetření, která je 1 756 korun. Zda toto opatření v reakci na změnu situace zruší zatím neoznámila.

Náměstkyně nelékařskıch oborů nemocnice Andrea Drobiličová uvedla, že nemocnice tento tıden okamžitě po ohlášení nového opatření Řeckem zaznamenala zvıšení zájmu o testy. Nemocnice kvůli tomu od pátku v budově F otevře i druhé odběrové místo.

„V tuto chvíli jsme jediné zdravotnické zařízení v Olomouckém kraji, které zajišťuje vyšetření na covid-19 pro samoplátce, a zájem je tudíž opravdu velkı. Takto budeme schopni naši vyšetřovací kapacitu zhruba zdvojnásobit,“ nastínila ve čtvrtek ráno.

O pár hodin později se ale situace změnila a je pravděpodobné, že turisté mířící do Řecka své rezervace na odběr vzorků k testování, za které by zaplatili dva tisíce korun, zase zruší. Prodloužení provozní doby a navıšení kapacity tak bude zřejmě zbytečné.

6. dubna 2020