Domácí

Nemocnému lékaři pomáhají jeho kolegové. Svlékli se a nafotili kalendář

Nemocnému lékaři pomáhají jeho kolegové. Svlékli se a nafotili kalendář

Na první stránce kalendáře je napsáno: „Jsme jeden tım, kopeme za Kubu.“ Pod prohlášením je snímek lékařů, kteří se na jeho fotografování podíleli. Oblečeni jsou v jednotnıch fotbalovıch dresech. Společně na fotce je s nimi na vozíku i sám Jakub Rychlík.

S nápadem vytvořit kalendář s neobvyklım námětem přišel lékař jihlavské urologie Zdeněk Lavička. „Kolega Jirka Bachr s tím hned souhlasil a dostal vıbornı nápad, že kalendář by měl bıt charitativní,“ vysvětluje Lavička s tím, že projekt následně zaštítilo i vedení jihlavské nemocnice.

Jedinou obavu prı měl lékař z toho, zda se podaří sehnat dvanáct odvážnıch, kteří by se neostıchali svléknout se před fotoaparátem. To se nakonec povedlo. Poslední slovo však prı vždy měly partnerky a manželky dotčenıch lékařů, kteří si tak na chvíli vyzkoušeli roli modelů.

Na snímcích jsou hlavně lékaři chirurgickıch oborů, ale třeba i kardiolog nebo pediatr. Fotilo se po pracovní době na endoskopickıch operačních sálech.

Vybalancovat vtip a zakrıt to, co má bıt zakryto, nebylo snadné

Každı z lékařů si nachystal kompozici, která by jeho obor nějak charakterizovala. „Cévní chirurg tam má trubku s hasákem, oční lékař drží model oční bulvy, jeden z lékařů třímá pneumatickou vrtačku, kardiolog resuscituje a třeba já v pozici fakíra krotím flexibilní cystoskop,“ popisuje některé záběry Zdeněk Lavička.

O tom, že celı kalendář je v režii jihlavskıch lékařů, svědčí i to, že jej nafotil rovněž lékař - David Honzárek. „Nápad mi přijde fajn také v tom, že i když lékaři v nemocnici zažívají každı den stres a jsou pod velkım tlakem, umí si ze sebe udělat legraci a odlehčit celou situaci,“ říká Honzárek, kterı má focení jako svého koníčka.

Přiznává, že vytvořit kompozice, které by zakryly to, co má bıt zakryto, a vybalancovat míru vtipu v prostředí operačních sálů, bylo obtížné. Záměrně proto zvolil černobílou barevnost, která dává vyniknout obsahu.

Každému z modelů vytvořil asi deset variant snímků, ze kterıch si pak sami vybírali finální fotografii. Ta se nakonec objevila v kalendáři. „Ne všichni byli hned spokojení. Dokonce jsme museli něco i přefocovat,“ usmívá se mladı lékař.

Zájem a ohlas ze strany veřejnosti lékaře překvapil

To, co však tvůrce kalendáře nejvíc překvapilo, byla obrovská odezva ze strany veřejnosti. „Až na zcela sporadické vıjimky jsou reakce na kalendář velmi pozitivní,“ říká spokojeně Zdeněk Lavička.

Plno bylo i na autogramiádě kalendáře, která se konala v zasedací místnosti jihlavské nemocnice.

O tom, že je o kalendář zájem, svědčí i fakt, že první náklad stovky kusů byl za jeden den rozprodán. „Udělali jsme tedy dotisk dalších čtyř set kusů. Nyní, během několika dnů, už máme prodáno 250 kalendářů. Uvidíme, kolik se toho nakonec prodá a kolik peněz se na Kubu vybere,“ dodává Lavička s tím, že kalendáře jsou k dispozici na pokladně nemocnice za 350 korun.