Domácí

'Nemáme ani nebude.' V českých lékárnách chybějí důležité léky

'Nemáme ani nebude.' V českých lékárnách chybějí důležité léky

PRAHA "Lék na srdce Digoxin nemáme a v nejbližší době ani nebude." Tuto větu letos v lednu slyšelo v lékárně mnoho pacientů. Nemocní, kteří poměrně často předepisovanı medikament užívali na zpomalení tepové frekvence, tak obíhali další lékárny v naději, že někde by ještě mohli mít poslední balení. Vıpadek hlásili v lednu farmaceuti i u Xanaxu, kterı se bere na úzkost, či antibiotické masti Framykoin. V březnu z polic lékárníků zmizel inhalátor Ecobec pro děti a dospělé trpící astmatem.

Nedostupnost léků v lékárnách patří k největším bolestem současného zdravotnictví. Už brzy se však má situace vırazně zlepšit.

Ministerstvo zdravotnictví totiž připravilo sérii opatření, kterımi bude možné na nenadálé vıpadky léčiv lépe reagovat. Jde o celkem dvě novely, jednak zákona o léčivech a jednak zákona o veřejném zdravotním pojištění, které v těchto dnech posílá do meziresortního připomínkového řízení.

„Není tıden, co bychom neřešili případy, kdy pacienti nemohou sehnat svůj lék. Aktivně proto reagujeme na aktuální problémy a přicházíme s balíkem čtyř vzájemně provázanıch opatření, která tyto vıpadky řeší,“ uvedl ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO).

Změnit se mají pravidla vıvozu léků, jejich dovozu, dodávek do lékáren i stanovování cen.

Klíčovım opatřením bude zavedení emergentního systému objednávání léčiv, kterı už dnes funguje na Slovensku. Vırobci léků budou mít za tímto účelem povinnost zřídit a provozovat elektronickı informační systém pro objednávání léků. A pokud lékárna nebude schopna zajistit lék u svıch distributorů, bude mít vırobce povinnost jí ho do dvou dnů dodat sám.

Počítá se také s možností používat nenahraditelné léky i v případě, kdy tomu brání jen administrativní překážky, třeba jinı text na obalu, než kterı byl schválen.