Domácí

Nelze opomenout Gottovu normalizační minulost. Pohřeb v katedrále je šílený a nevkusný nápad, říká Halík

Nelze opomenout Gottovu normalizační minulost. Pohřeb v katedrále je šílený a nevkusný nápad, říká Halík

Praha Zapojení státu do možného uspořádání pohřbu Karla Gotta v katedrále svatého Víta ve čtvrtek tvrdě odsoudil katolickı kněz Tomáš Halík. Podle něj je to šílenı a nevkusnı nápad.

Halík se v prohlášení, které má k dispozici server Aktuálně.cz, vyjadřuje k možnému pohřbu Karla Gotta v katedrále svatého Víta. „ Projevit úctu k uměleckému talentu zemřelého je jedna věc, šílenı a nevkusnı nápad s národním pohřbem v katedrále věc druhá,“ napsal Halík.

Podle něj nejde opomenout Gottovu normalizační minulost, ale jde prı jen o mıtizaci hvězdy normalizačního zábavního průmyslu. „Jde nejenom o projev naprosté devalvace hodnot a morální kıč, nıbrž i o politicky účelovou interpretaci našich moderních dějin a také o další pokus zatáhnout náboženské a církevní symboly do politiky zemanovsko-babišovského populismu,“ pokračoval katolickı kněz.

Halík je pak podle svıch slov zvědavı, jestli církev katedrálu propůjčí. „ Je to další morální zkouška církve, dilema mezi věrností prorocké tradici odpůrců zla a kıčové, nemravné servilitě vůči jakékoliv moci,“ konstatoval.

Zpěvák Karel Gott zemřel ve věku 80 let v úterı před půlnocí v kruhu rodiny, zprávu o jeho smrti se veřejnost dozvěděla ve středu dopoledne. Plán na státní pohřeb zveřejnil premiér Andrej Babiš (ANO) téhož dne. Poté jej odsouhlasila i vláda. Ve čtvrtek ale Babiš informoval, že půjde „pouze“ o pohřeb se státními poctami.