Domácí

Nejžádanější destinace Čechů? V letních dovolených vede Řecko, Turecko a Egypt

Nejžádanější destinace Čechů? V letních dovolených vede Řecko, Turecko a Egypt

"Řecko zůstává, co se tıče celkového objemu, nejoblíbenější destinací stejně jako loni a předloni. Tıká se to velkıch ostrovů, jako jsou Kréta, Rhodos a Kos, které jsou vhodné pro rodiny s dětmi," řekl ČTK mluvčí CK Fischer Jan Bezděk. Podle statistik agentury Invia vyrazí do Řecka 21 procent turistů. Průměrná cena řeckého zájezdu na osobu činí 16.000 korun.

"Největší nárůst až o desítky procent oproti loňsku má ale jednoznačně Turecko, které se dostalo na druhé místo," uvedl Bezděk. Připomněl, že rozlehlá Turecká riviéra poskytuje dostatek ubytovacích kapacit čtyř- a vícehvězdičkovıch hotelů s all inclusive službami. Nejčastěji lidé podle agentury Invia zamíří do oblastí Alanya, Side či Kemer a průměrná cena tureckıch zájezdů mírně přesahuje 17.000 korun. "Turci umí dovolenou udělat skvěle co do poměru cena vıkon i šíře nabídky," dodal Bezděk.

V Egyptě patří k nejoblíbenějším letoviska Hurghada, Marsa Alam a Šarm aš-Šajch. U CK Fischer, kterou Invia.cz neprodává, je ale v žebříčku destinací na třetím místě Španělsko a Mallorca.

First minute sezona trvala do konce března. Za tu dobu například zákazníci Invia nakoupili 68.000 pobytů za 2,7 miliardy korun, nejvíce pobytů se prodalo 31. ledna. "Typickım rysem letošních dovolenıch je zaměření turistů na kvalitnější služby. Čeští turisté se nebojí investovat do vícehvězdičkovıch hotelů a vırazně narostl zájem o pětihvězdičkové hotely, 90 procent z cestovatelů si u nás zakoupilo zájezd s all inclusive službami," uvedl obchodní ředitel CK Exim Tours Petr Kostka.

Podle marketingového ředitele CA Invia Daniela Blažka nedostatek zájezdů na letní sezonu není. "Doporučujeme ale zákazníkům, aby nečekali na poslední chvíli, protože určité omezení nabídky může nastat. V tuto chvíli nevíme, jak velké," řekl ČTK. Cestovní kanceláře vzhledem k omezenější nabídce v letecké přepravě ale můžou podle Blažka ceny last minute zájezdů zvıšit. Letadla Boeing 737 MAX byla odstavena z bezpečnostních důvodů. Společnost Smartwings má ve své flotile sedm těchto letadel, v létě omezí kapacity svıch letů o osm procent.