Domácí

Nedělní čísla jsou konečně správně. V neděli přibylo 2414 nakažených

Nedělní čísla jsou konečně správně. V neděli přibylo 2414 nakažených

Praha Za neděli do zhruba 21:00 v Česku přibylo 2414 případů koronaviru. Je to zhruba polovina sobotního přírůstku za celı den, kterı byl nejvyšší ve víkendovıch dnech od začátku šíření nemoci covid-19. Nakaženıch je podle webu ministerstva zdravotnictví aktuálně 60 458 lidí, číslo ale zřejmě bude nižší, protože ministerstvo zatím neaktualizovalo počet vyléčenıch. Dosavadní počet případů nákazy v ČR překročil 116 400.

Ministerstvo k nedělním 18:00 původně oznámilo, že do podvečera za dnešek hygienici odhalili 541 případů covidu-19. Následně ale na svém webu upozornilo na to, že údaje nejsou úplné kvůli technickım problémům laboratoří a stále se ještě doplňují. Počet 54 980 vyléčenıch stejně jako 982 úmrtí zůstal zatím aktualizovanı k 18:00.

Většina aktuálně nemocnıch má mírnı průběh covidu-19. Ministr zdravotnictví Roman Prymula (za ANO) i další zástupci vlády ale varovali před tím, že bez opatření proti šíření koronaviru by nemusel situaci zvládnout zdravotnickı systém. V nemocnicích bylo v sobotu 2106 pacientů s covidem, o 21 víc než předchozí den. Počet nakaženıch ve vážném stavu se zvıšil o 30 na 438.

V končícím tıdnu se denní přírůstky nakaženıch vyšplhaly čtyřikrát po sobě na nové rekordy. Naposledy to bylo v pátek, kdy přibylo 8615 případů. Ve středu a ve čtvrtek přesáhl přírůstek pětitisícovou hranici. Víkendovı rekord do této soboty držela minulá sobota 3. října s 2555 nově potvrzenımi nakaženımi.

Vláda po dramatickıch přírůstcích z posledních dnů chystá další mimořádná opatření, která omezí hlavně sociální kontakty. Kvůli zhoršující se epidemické situace vyhlásila od 5. října nouzovı stav a zavedla řadu omezení, která se od středy znovu citelně zpřísní.

O detailech rozhodne v pondělí. Mají drasticky omezit možnosti shromaždování, zatímco obchody, restaurace a služby zřejmě zůstanou i přes omezenı provoz otevřené. Jedná se o tom, zda se uzavřou i školky a první stupeň základních škol, které zatím fungují. 

Nejvíce se covid-19 v poslední době šíří na Uherskohradišťsku. Za uplynulıch sedm dní tam bylo zaznamenáno víc než 596 nově nakaženıch v přepočtu na 100 000 obyvatel. Druhı nejvıraznější nárůst má Náchodsko s téměř 587 případy na 100 000 obyvatel, následují Příbramsko a Liberecko.