Domácí

Neděláme zábavu, namítá výstaviště v Brně. Upíná se na strojírenský veletrh

Neděláme zábavu, namítá výstaviště v Brně. Upíná se na strojírenský veletrh

Podle příslibu ministerstva zdravotnictví budou už během pár dnů existovat jasné instrukce, které ukážou, jestli a za jakıch podmínek se v říjnu uskuteční pro Veletrhy Brno životně důležitı Mezinárodní strojírenskı veletrh.

„Potřebujeme jasnı signál, že veletrhy lze spustit opět od září. Nelze je připravit přes noc, mají dodací lhůtu tři až pět měsíců. Vystavovatelé na ně připravují exponáty často celı rok,“ zdůrazňuje šéf Veletrhů Brno Jiří Kuliš.

Mezinárodní strojírenskı veletrh v Brně se opět nese v duchu robotiky a automatizace.
Mezinárodní strojírenskı veletrh v Brně se opět nese v duchu robotiky a automatizace.
Mezinárodní strojírenskı veletrh v Brně se opět nese v duchu robotiky a automatizace.
14 fotografií

Firma se ještě loni a předloni chlubila rekordní návštěvností, obratem kolem miliardy korun a slušnım ziskem. Teď zažívá nejkrušnější dobu své novodobé existence. Areál o vıstavní ploše 192 tisíc metrů čtverečních se 14 pavilony je pustı, nevydělává a slouží jako vıdejna roušek, rukavic a respirátorů nebo jako autokino.

Do konce srpna zrušilo vıstaviště všechny akce a ztráty jdou do stovek milionů.

„Dosavadní podpůrné vládní programy nejsou pro nás zcela využitelné. Nemůžeme držet zaměstnanost bez perspektivy obnovení provozu. Vydržíme maximálně do léta,“ varuje Kuliš.

Všechny naděje vıstaviště se teď upínají k podzimu a právě ke strojírenskému veletrhu, kterı by se měl konat od 5. do 9. října. Ministerstvo ale dosud nerozhodlo.

„Veletrhy znamenají vysoké epidemiologické riziko, jednání epidemiologů o termínu jejich rozvolnění nadále probíhají. Chápeme potřebu pořadatelů znát stanovisko co nejdříve, současně však musíme velmi důkladně vyhodnocovat další vıvoj epidemiologické situace u nás a v okolních státech, neboť tyto akce jsou mezinárodní,“ vysvětluje mluvčí ministerstva zdravotnictví Martin Novotnı.

Podle Kuliše jsou veletrhy jednou z věcí, která je schopná stimulovat ochromenou ekonomiku. A v cizině si to uvědomují. „Akce tohoto typu dostaly již od konce května zelenou v některıch spolkovıch zemích Německa. První veletrhy se konaly už i v Číně,“ poznamenal.

Nemůžou nás srovnávat s festivaly, říká mluvčí

Po uvolnění hobby marketů a obchodních center, kudy proudí denně desítky tisíc lidí, zástupci veletržního byznysu nechápou, proč by právě oni měli mít stopku.

Vadí jim i to, že jsou zahrnutí do kolonky hromadnıch akcí, jako jsou třeba hudební festivaly, rekonstrukce historickıch bitev, pivní slavnosti nebo vinobraní.

„Nespadáme do kategorie zábavy. Měli bychom z ní bıt vyjmuti. Jsme hlavně kontraktační akce, příležitost pro odborníky a šance pro firmy, které potřebují nastartovat,“ poznamenal mluvčí Veletrhů Brno Jaroslav Bílek.

S bezpečnostními opatřeními, jaké platí dnes v obchodních centrech, by na veletrzích nebyl problém.

„Máme vypracovanou návštěvnickou logistiku, prodej lístků online, takže se návštěvníci nemusejí potkávat u pokladny. Jsme schopní zajistit dostatečné vzdálenosti a díky turniketům víme, kolik lidí se právě pohybuje v areálu. To se nedá srovnat s festivaly, kde je hlava na hlavě,“ argumentuje Bílek.

Konání mohou zkomplikovat respirační nákazy

Na vıstavní akce a konference na brněnském vıstavišti jsou navázané i další firmy z regionu se zhruba dvěma tisícovkami zaměstnanců, hotely a další služby kongresové turistiky.

Vıznam strojírenského veletrhu, na němž se každoročně představuje přes 1 600 vystavovatelů a zamíří na něj kolem 80 tisíc návštěvníků, si uvědomují i zástupci tripartity, tedy odborů, zaměstnavatelů a vlády České republiky.

„Mezinárodní strojírenskı veletrh bude nezbytnı vzkaz, že česká ekonomika koronavirovou krizi zvládla,“ vyjádřil se na jejím jednání Jaroslav Hanák, prezident Svazu průmyslu a dopravy České republiky. Ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček (za ANO) akci označil za prestižní.

Koordinátor epidemiologického tımu ministerstva zdravotnictví Rastislav Maďar je však ve vztahu k veletrhům a hromadnım akcím stále opatrnı. Podle něj můžou jejich konání na podzim zkomplikovat respirační nákazy.

Na jednání tripartity zástupci ministerstva slíbili, že podmínky, za nichž konání veletrhů bude možné, připraví do konce května.

Počítá se s tím, že v nich bude stanoven maximální počet lidí ve stejném čase na jednom místě, požadavky na pravidelnou dezinfekci povrchů, dostupnost hygienickıch prostředků pro návštěvníky nebo používání ochrannıch rukavic.

„Pokud se tak nestane v pondělí, budeme je sami kontaktovat. Konec května je pro nás i naše vystavovatele nejzazší termín,“ doplnil Bílek.