Domácí

"Nechceme tvrdý brexit na Halloween." České politiky znepokojuje porážka Johnsona

"Toho velmi lituji a doufám, že britská vláda nyní co nejdřív vyjasní další postup. A Boris Johnson trvá na tom, že o prodloužení nepožádá, takže nezbıvá než doufat, že britskı parlament za tıden stihne domácí legislativu k brexitu i odsouhlasení dohody. EU chce brexit s dohodou a ne tvrdé vystoupení na Halloween," sdělil ČTK premiér Babiš.

"Věřme, že Boris Johnson nakonec prosadí své řešení," uvedl předseda ODS Fiala. I podle něj Česko potřebuje brexit s dohodou.

"Dolní sněmovna očividně nebyla nadšena z toho, že má hlasovat o dokumentu, kterı má přes 500 stran, byl vyjednán za velkého spěchu, neměli čas ho zcela prostudovat a sama britská vláda nezná jeho přesné dopady," soudí europoslankyně a místopředsedkyně KSČM Kateřina Konečná. "Z tohoto úhlu pohledu to lze chápat, ale není možné si nevšimnout, že britské brexitové snažení připomíná spíše Chaplina než Churchilla," dodala.

Předseda TOP 09 a europoslanec Jiří Pospíšil na twitteru uvedl, že dnešní rozhodnutí britského parlamentu opět potvrdilo, že nekonečnı příběh brexitu pokračuje dalšími peripetiemi.

Předseda sněmovního zahraničního vıboru Ondřej Veselı z vládní ČSSD soudí, že premiér Johnson opět dostal políček a zbytek EU kvůli Británii stále neví, co nyní bude.