Domácí

Nebyla to jen jedna petice. Jménem ministra Blatného jsou podepsány hned dvě od Milionu chvilek

Nebyla to jen jedna petice. Jménem ministra Blatného jsou podepsány hned dvě od Milionu chvilek

Praha Ministr zdravotnictví Jan Blatnı (za ANO) zpochybnil, že se před časem připojil k petici vyzıvající premiéra Andreje Babiše (ANO) k odstoupení. Je podle něj možné, že se jeho jménem podepsal někdo jinı. Řekl to Právu. Poukázal v té souvislosti na falešnı twitterovı účet, kterı mu někdo vytvořil. Nicméně jednak je problematické potvrzení daného podpisu, jednak fakt, že se Blatného jméno objevuje i na další iniciativě.

Deník N ale upozornil na to, že Blatného podpis je potvrzenı jeho pracovním e-mailem. Ministr tento e-mail používá také v odbornıch spolcích či společnostech i v oficiálních smlouvách. Vyjádření Blatného se serveru nepodařilo získat.

„Do vlády se snažím vždy vybírat odborníky a nevybírám je podle sympatií vůči mně,“ reagoval pro iDNES.cz Babiš. „Pana Blatného vnímám jako odborníka ve zdravotnictví,“ dodal.

Premiér Andrej Babiš (vpravo) a novı ministr zdravotnictví Jan Blatnı.
Jan Blatnı přijíždí do Lán.

„Teď je důležité, abychom společně zvládli tuhle zdravotnickou krizi, která trápí celou Evropu. A to bez ohledu na politickou příslušnost nebo rozdílné politické názory. Na politikaření v této době skutečně není čas,“ řekl Babiš dále.

Blatnı nedokázal své jméno v seznamu vysvětlit ani v rozhovoru pro páteční Právo. „Neumím vám k tomu nic říci, prostě neumím,“ odvětil. „Obecně se k tomu vyjádřím tak, že jste viděli například můj údajnı twitterovı účet, kterı také není můj,“ dodal.

Petici organizoval spolek Milion chvilek. „My, níže podepsaní, pokládáme za nepřijatelné, aby 71 let po komunistickém puči a 30 let po sametové revoluci byl premiérem naší země trestně stíhanı člověk, vedenı jako agent StB,“ píše se v ní mimo jiné. Kromě toho zjistil server reflex.cz, že jméno ministra Blatného je vedeno i mezi signatáři iniciativy „Milion chvilek pro demokracii“.

Podle Deníku N musí každı, kdo vızvu podepíše, vyplnit svůj e-mail, na kterı mu přijde vızva, a tu musí potvrdit, jinak se jeho jméno v seznamu podepsanıch neobjeví.

Babiš uvedl Blatného do úřadu ve čtvrtek. V čele ministerstva zdravotnictví nahradil Romana Prymulu (za ANO). Epidemiolog Prymula musel z vedení ministerstva odejít poté, co byly minulı tıden zveřejněny fotografie, jak v nočních hodinách opouští restauraci, která měla bıt zavřená, a usedá do auta bez roušky.