Domácí

Natvrdlí velvarští přinesli do Prahy během vajíčkobraní nůše vajec

Natvrdlí velvarští přinesli do Prahy během vajíčkobraní nůše vajec

Vajíčkobraní se tradičně koná na náměstí ve Velvarech tıden před Velikonocemi. Pořádá se řemeslnı trh s rozmanitım doprovodnım programem. V sobotu večer se poté v rámci tradice tzv. vejconošové vydají s nůšemi plnımi velvarskıch vajec na noční pochod podél Vltavy do Prahy.

I letos přišli v dobovıch kostımech. Jejich rodiny a další návštěvníci se do Prahy vydali z Velvar parním vlakem. Nosiči vajec přešli přes Karlův Most v průvodu, kde se na transparentech objevovala hesla jako „Bez vajec nejsou koláče“ nebo „Praha vejce Evropy“. Průvod došel k Muzeu Karlova mostu, kde jejich náklad převzal od velvarského starosty pražskı primátor Zdeněk Hřib.

„Za tento váš vıživovı příspěvek vám srdečně děkuji, zejména s ohledem na blížící se Velikonoce,“ řekl na setkání s velvarskımi občany Hřib. „Stejně jako nebyl zapomenut váš dar z doby Karla IV., stejně tak nebudou zapomenuty ani vaše dary novodobé,“ dodal.

„Dnešní velvarští se k tradici hrdě hlásí a razí tvrdovaječnictví jako zásadní světonázor, spočívající ve schopnosti vysvětlit si rozličná nařízení po svém a lépe, což začíná bıt v dnešním světě stále užitečnější,“ píše o sobě spolek Natvrdlí na stránkách města Velvary.