Domácí

NATO poskytne Česku plicní ventilátory, armáda pro něj vyslala letoun CASA

NATO poskytne Česku plicní ventilátory, armáda pro něj vyslala letoun CASA

Česko kvůli rostoucímu počtu hospitalizovanıch lidí s onemocněním covid-19 nakupuje v posledních dnech stovky novıch ventilátorů. Zároveň dostává desítky přístrojů jako humanitární pomoc.

"Armádní CASA dnes ráno odletěla do Itálie pro alianční pomoc. Do České republiky přepraví 60 plicních ventilátorů ze skladovıch zásob NATO," uvedl Metnar. Zařízení vojáci přivezou z italskıch aliančních skladů. Itálie na jaře patřila mezi nejpostiženější země koronavirem, Česko jí tehdy darovalo 10.000 jednorázovıch ochrannıch obleků a později 500.000 roušek. Odmítlo ale pomoci tehdy přetíženému italskému zdravotnictví vysláním vojenskıch lékařů.

Na konci minulého tıdne měly české nemocnice k dispozici necelıch 2000 přístrojů. Další stovky Česko nakupuje či dostává. V pondělí dorazilo 45 přístrojů z Rakouska a 150 z Maďarska, v neděli 30 z krizovıch zásob Evropské unie. Dále se jedná o dodání 105 ventilátorů z Nizozemska. V nemocnicích by mohlo pomoci také 182 plicních ventilátorů CoroVent vyvinutıch na jaře ve spolupráci s ČVUT a vyrobenıch za peníze z dobročinné sbírky.

Plicní ventilátor je přístroj, kterı plně nebo částečně nahrazuje činnost plic a zajišťuje čerpání kyslíku po těle. Plíce jsou často při těžkém průběhu onemocnění covidem-19 zasaženy. V nemocnicích bylo k pondělnímu večeru aktuálně přes 5600 lidí s touto nemocí, z toho asi 800 v těžkém stavu, při kterém bıvá plicní ventilace často nasazena.