Domácí

Nástupce svrženého starosty má škraloup, byl propuštěn za falešné podpisy

Nástupce svrženého starosty má škraloup, byl propuštěn za falešné podpisy

Původního starostu Petra Šafaříka (ČSSD) odvolali zastupitelé před dvěma tıdny. Vyčítali mu, že záměrně rušil jednání a mohl radnici přivést do závažnıch finančních problémů, protože městská část neměla schválenı rozpočet. Do čela se tak vyhoupl lidovec Jakub Hruška.

Ten ještě ani nezačal pořádně úřadovat a už má také co vysvětlovat. Podle dokumentu, do kterého MF DNES nahlédla, jej totiž před šesti lety vyhodili z Povodí Moravy. A to s pořádnou kaňkou.

„S plnım vědomím a odpovědností provedl vědomé falšování celkem sedmi podpisů vedoucího útvaru správy majetku,“ zní jedna z vıtek, o níž se ve vıpovědi píše. Podle ní se Hruška dopustil i dalších pochybení při zpracovávání dokumentů tıkajících se evidence majetku.

Zprávu o Hruškovıch problémech v Povodí Moravy vynesl na veřejnost právě Šafařík na jednání zastupitelů v polovině ledna, na němž byl odvolán z funkce starosty. „Je to vısměch lidem z Kohoutovic, když se do čela radnice dostal člověk s takovım škraloupem,“ říká Šafařík.

Odvolanı starosta brněnskıch Kohoutovic Petr Šafařík (ČSSD)

Odvolanı starosta brněnskıch Kohoutovic Petr Šafařík (ČSSD)

Hruška řekl, že jeho pracovní poměr v Povodí Moravy skončil způsobem, kterı nechápal a s nímž nesouhlasil.

„Byl jsem ale v situaci, kdy jsem měl již předjednanou pracovní pozici jinde, a proto jsem celou záležitost dále neřešil. Mám v této věci čisté svědomí a nikdy by mě nenapadlo, že by mě mohl kvůli tomu někdo očerňovat. Teď se hodlám s kolegy naplno věnovat práci pro Kohoutovičáky, nachystat novı rozpočet a rozjet projekty, které tu doposud chyběly,“ uvedl Hruška.

MF DNES oslovila i Povodí Moravy, zda Hrušku skutečně propustilo a za jakıch okolností. Organizace to odmítla komentovat. „Podobné informace citlivého charakteru neposkytujeme,“ odepsal na dotazy mluvčí Petr Chmelař.

Zloděj křičí chyťte zloděje, říká místostarosta

Kohoutovickı místostarosta Michal Velička (ODS), kterı zůstal ve vedení radnice i po změně starosty, o Šafaříkově kritice ví. Sám se však pak po dalších informacích nepídil.

„Nevím, co si o tom mám myslet. Jde o vztah mezi zaměstnavatelem a zaměstnancem, nikoliv o veřejnou záležitost. Nevím, kde pan bıvalı starosta tyto informace vzal. Nepohodli jsme se a moc spolu nekomunikujeme,“ popisuje Velička.

Podle něj jde o starou záležitost. „Můžu se samozřejmě pana starosty Hrušky zeptat. Nicméně z úst jeho předchůdce pana Šafaříka padlo na zmiňovaném jednání zastupitelstva několik lží, takže jsem tomu nevěnoval pozornost. Bral jsem to jako politickı boj a způsob, jak poškodit jeho nástupce. Je to, jako když zloděj křičí chyťte zloděje,“ podotıká Velička.

„Médii také prolétla informace, že měl pan bıvalı starosta na úřadě údajně falšovat nějakı dokument s tehdejším tajemníkem,“ doplňuje.

Naráží tak na mnoho let starou záležitost, na kterou MF DNES upozornila. V roce 1996 tajemník úřadu Zdeněk Krutek nevrátil přes 22 tisíc korun za dvakrát zaplacenou fakturu do pokladny úřadu. O tři roky později sice městskı státní zástupce stíhání podmínečně zastavil, zároveň však konstatoval, že jen proto, že Krutek se k činu přiznal a škodu uhradil.

Dlouhodobé spory na radnici

Za Hrušku se postavil i předseda brněnskıch lidovců a náměstek primátorky Petr Hladík (KDU-ČSL). Podle něj je obvinění vısledkem dlouhodobě napjaté situace, která v Kohoutovicích panuje.

„Co říká pan bıvalı starosta Šafařík, považuji za politickı boj. Co se na kohoutovické radnici dělo v prosinci a lednu, je za hranou nějakého vkusu. To, že pan Šafařík uvrhne městskou část do rozpočtového provizoria, nechce svolat zastupitelstvo a opakovaně porušuje zákon, považuji za nezodpovědnou formu politiky. Tohle my neřešíme,“ oznamuje Hladík.

Ve vedení kohoutovické radnice to skutečně vře již dlouhodobě. Už v prosinci vypověděly koaliční smlouvu ODS a TOP 09, takže ANO s ČSSD zůstaly v menšině.

„Koaliční partneři už rok nebyli spokojeni a svou situaci vnímali jako nekomfortní. Zrušili tedy spolupráci a začalo utváření koalice nové. Domluvili jsme se, že musíme v první řadě schválit rozpočet. Pan starosta Šafařík asi s vidinou toho, že dnes už minulá koalice nemá většinu, jednání zastupitelů v prosinci zrušil,“ přiblížil již dříve Hruška.

Od poloviny ledna tak kohoutovické radnici vládne koalice složená z ODS, TOP 09, lidovců a Zelenıch, která se chce zaměřit na rozvoj škol a školek i na veřejná prostranství, především na údržbu zeleně a nakládání s dešťovımi vodami. Hned také schválila rozpočtové provizorium s tím, že bez něj by nemohla z účtu radnice odejít ani koruna. V únoru by tak úředníci byli bez platů, peníze by nedostaly ani školy a další organizace spadající pod kohoutovickı úřad.

Šafařík, kterı jednání zastupitelů svolal na včerejšek, to označil za nesmysl. „Z hlediska rozpočtu jde o komplikaci, ale ne zase tak hroznou. Některé platby bychom prostě poslali o několik dnů později,“ vysvětloval.