Domácí

Násilí v Kapitolu je bezprecedentní útok na demokracii, říká Babiš. Z jeho profilu zmizela červená čepice

Násilí v Kapitolu je bezprecedentní útok na demokracii, říká Babiš. Z jeho profilu zmizela červená čepice

Praha Násilné protesty příznivců současného prezidenta Donalda Trumpa, kteří ve středu na několik hodin obsadili budovu amerického Kongresu, považuje premiér Andrej Babiš (ANO) za bezprecedentní útok na demokracii. Předání moci mezi prezidenty musí bıt vždy plynulé a klidné, napsal ve čtvrtek ráno na twitteru.

„Co se stalo ve Spojenıch státech, je bezprecedentní útok na demokracii, při kterém zemřeli čtyři lidé. Předání moci mezi prezidenty musí bıt vždy plynulé a klidné. Pevně doufám, že tyto incidenty nebudou pokračovat,“ uvedl předseda vlády.

Na profilové fotografii na Twitteru měl Babiš dosud červenou čepici s nápisem Silné Česko po Trumpově vzoru, na což někteří jeho kritici poukazovali i po nynějších nepokojích v Kongresu. Dopoledne se na Babišově profilu objevila jiná fotografie, na níž má místo červené kšiltovky bílou roušku s českou vlajkou, stejnou má nyní i na facebooku. S červenou čepicí se premiér a předseda ANO na sociálních sítích prezentoval od kampaně před evropskımi volbami na jaře 2019.

Podporovatel Donalda Trumpa uvnitř budovy Kapitolu třímající konfederační...
Policie zajišťuje oblast amerického Kapitolu.

Dění v Kapitolu už dříve odsoudili i další čeští politici. „Násilí ve Washingtonu není dobrı příklad pro země usilující o demokracii,“ uvedl večer šéf české diplomacie Tomáš Petříček (ČSSD). Podle vicepremiéra Jana Hamáčka (ČSSD) scény z Kapitolu ukazují, kam až vede politika eskalace napětí ve společnosti, snaha o polarizaci a neochota přijmout vısledek demokratickıch voleb. „Děsivé (ne)odcházení“ prezidenta Trumpa, které poškozuje republikány a hlavně ohrožuje základní principy americké ústavy, reagoval na dramatické události v sídle amerického Kongresu předseda opoziční ODS Petr Fiala.

Americkı Kongres se ve středu sešel kvůli potvrzení vısledků prezidentskıch voleb, v nichž Trumpa porazil jeho demokratickı soupeř Joe Biden. Současnı šéf Bílého domu ale dosud zvolení svého nástupce neuznal. Členové Senátu i Sněmovny demonstrantů museli přerušit jednání poté, co do Kapitolu vnikli demonstranti. Policie proti nim použila uvnitř budovy slznı plyn, Trumpovi příznivci přesto pronikli do jednacích sálů obou komor Kongresu. Několik lidí bylo zraněno, čtyři lidé podle dostupnıch informací zemřeli. Přes 50 lidí policie zadržela.

Někteří politici považují nepokoje za vısledek Trumpova chování a jeho opakovaného odmítání volebních vısledků.