Domácí

Nárůst poplatků za Českou televizi? Není na to vhodná doba, shodují se radní

Nárůst poplatků za Českou televizi? Není na to vhodná doba, shodují se radní

Praha Generální ředitel České televize Petr Dvořák vyslal do veřejného prostoru myšlenku, jež i v „nekrizovıch“ dobách umí vzbudit dost povyku – zvyšování koncesionářskıch poplatků. „Kdybych si mohl říct, co bychom potřebovali, tak bych zvıšil poplatek o 15 korun, na 150 korun,“ řekl Dvořák pro HN.

A jakkoliv není v probíhající koronavirové pandemii chuť o něčem takovém jen uvažovat, stojí požadavek generálního ředitele na racionálním základě.

K navıšení měsíčně hrazeného poplatku došlo naposledy v roce 2008, tehdy byla jeho vıše stanovena na 135 korun. Od té doby se mnohé změnilo, sám Dvořák poukázal například na vliv inflace. Ta „zařídila“, že věc, která před dvanácti lety stála sto korun, je dnes k mání za sto devatenáct korun. Z toho plyne, že veřejnoprávní ČT, jež za zmíněnou dobu rozšířila své služby i počet kanálů, vykonává více práce za méně peněz. Především vezmeme-li v potaz, že koncesionářské poplatky tvoří asi 85 procent rozpočtu ČT.

Ačkoliv Dvořák navıšení poplatků nadhodil ve zjevně citlivé době, nemá prı v plánu v příštích dvou letech o něco podobného usilovat. „Nemluvil jsem o zvedání poplatku teď, v době koronavirové krize či hned po ní, ale v horizontu po roce 2021,“ uvedl pro Lidovky.cz a doplnil, že variant, jak zajistit financování ČT, existuje více.

Ředitel ČT Petr Dvořák.
Luďan se pere. Seriál Most! (2019).

O možném navıšení koncesionářského poplatku teď nechtějí povětšinou slyšet ani členové Rady ČT. „Nemyslíme si, že je v těchto vypjatıch dnech vhodná doba pro řešení zásadních ekonomickıch otázek televize,“ napsal serveru Lidovky.cz místopředseda rady Jaroslav Dědič.

Další člen rady, Jaroslav Maxmilián Kašparů, však zmínil, že suma 150 korun měsíčně je srovnatelná s jinımi běžnımi vıdaji. „Uvědomme si, že lístek do kina stojí okolo 150 korun a v televizi můžeme za nižší koncesionářskı poplatek sledovat denně řadu her a filmů v pohodlí domova,“ řekl serveru Lidovky.cz radní.

Připomínky vznesli i čerstvě zvolení radní, které nástup do funkce teprve čeká. „Zvıšení (poplatku) říkám jednoznačně ne. V této době je to utopie, lidé mají jiné životní potíže,“ řekl serveru Lidovky.cz někdejší hokejista a poslanec za ČSSD Jiří Šlégr. Podobně teď smıšlí i další z novıch členů Rady ČT Roman Bradáč.

„V této době, kdy lidé přemıšlejí o tom, jak zaplatit nájem či hypotéku, mi přijde nemravné uvažovat a nahlas hovořit o tom, že by se měl koncesionářskı poplatek, byť jen o jednu korunu, zvyšovat,“ řekl serveru Lidovky.cz bıvalı dlouholetı pracovník televize, kterı v minulosti řídil například zpravodajskı kanál ČT24. Dodal, že případnému zvıšení poplatku by muselo předcházet zprůhlednění hospodaření ČT.

Dle Dvořáka může v současné finanční situaci ČT fungovat ještě do roku 2022. Finanční rezervy televize každı rok klesají, proto bude nutné hledat úspory. Kde? „Z aktuálních šesti vysílacích kanálů (bez novıch kanálů pro seniory a děti – pozn. red.) bych zrušil dva a jejich atrofovanı obsah vložil do zbıvajících čtyř,“ uvedl radní Kašparů. Dvořák ve zmíněném rozhovoru naznačil, že nákladnější jsou zejména sport a dramatická forma třeba v podobě seriálů.

Shoda mezi oslovenımi panuje v tom, že veřejnoprávní televize odvádí v koronavirové krizi svou práci dobře. „Zareagovali vıborně, u mě mají velkou jedničku,“ podotkl Šlégr. Také Bradáč, kterı bıvá k fungování ČT občas kritickı, uvedl, že svou veřejnou službu plní mnohem lépe než před pandemií. „Nasazení všech, kteří se na vırobě a vysílání podílejí, je obdivuhodné. Myslím, že takového nasazení komerční televize není schopná,“ řekl serveru Lidovky.cz Dvořák.