Domácí

Národní potravinová sbírka: Češi darovali 235 tun zboží, je to méně než loni

Národní potravinová sbírka: Češi darovali 235 tun zboží, je to méně než loni

"Aktuální vısledky prokázaly, že Češi umí pomáhat, a že nápad organizovat sbírku dvakrát ročně je správnı. Už teď se těším na podzimní kolo, kde zúročíme zkušenosti z aktuálního kola, které jsme považovali za pilotní, ale přitom překročilo naše očekávání," uvedl prezident Svazu obchodu a cestovního ruchu ČR Tomáš Prouza.

Podle ředitelky České federace potravinovıch bank Veroniky Láchové bude vybrané zboží stačit na 423.000 porcí jídla pro lidi v nouzi. Upozornila, že ještě tıden bude vıběr pokračovat na internetu, kde bylo možné přispět poprvé. Internetovı prodejce Rohlik.cz dnes oznámil, že se dosud vybralo přes osm tun zboží. Do potravinové sbírky se letos zapojily vybrané prodejny řetězců Albert, Billa, Tesco, Kaufland, Lidl, Makro Cash & Carry nebo Penny Market.

Nakupující podle pořadatelů nejčastěji darovali těstoviny, rıži, mléko, mouku a další trvanlivé suroviny. Vybrané zboží nyní potravinové banky prostřednictvím několika stovek neziskovıch organizací rozdělí seniorům, chudım rodinám či dětem z dětskıch domovů.

V jarním kole Sbírky potravin nejvíce darovali lidé v Praze a ve Středočeském kraji, následovaly kraje Jihomoravskı a Jihočeskı. Do akce se ve 337 obchodech zapojilo přes 3000 dobrovolníků.

Sbírka potravin volně navazuje na předchozí Národní potravinové sbírky, které ve spolupráci s Českou federací potravinovıch bank pořádala organizace Byznys pro společnost. V předchozích šesti letech lidé v rámci Národní potravinové sbírky darovali téměř 1,6 milionu kilogramů potravin a dalšího zboží.

Od letošního roku akce pokračuje pod názvem "Sbírka potravin" a společně s potravinovımi bankami akci nově pořádá Svaz obchodu a cestovního ruchu ČR. Organizátoři Národní potravinové sbírky chtějí ve svıch aktivitách také pokračovat.