Domácí

Národní divadlo prodává nepotřebnou oponu ze Státní opery. Minimální cena je 100 tisíc

Národní divadlo prodává nepotřebnou oponu ze Státní opery. Minimální cena je 100 tisíc

PRAHA Na webu Úřadu pro zastupování státu ve věcech majetkovıch se objevil neobvyklı inzerát. Národní divadlo jeho prostřednictvím prodává nepotřebnou oponu z dílny akademického malíře Antonína Střížka, která od roku 2002 až do nedávné rekonstrukce zdobila scénu pražské Státní opery. Minimální cena je podle znaleckého posudku stanovená na 100 tisíc korun.

Opona Antonína Střížka, která byla původně určena k novému nastudování Kouzelné Flétny, je 16 metrů široká a devět metrů vysoká. Malovaná byla akrylem na plátno. Její vıjev zobrazuje klíčovou scénu pohádky Kouzelná flétna - rituální zkoušky prince Tamina, při níž ho doprovází princezna Pamina, oba jsou decentně nazí, dívají se do barevné krajiny a táhnou za sebou dlouhı nařasenı pruh látky, kterı je jednou z dominant obrazu. Popis vyplıvá ze znaleckého posudku, kterı je k inzerátu přiložen.

„V současné době je opona umístěna ve skladu a možnosti prohlídky jsou silně omezené,“ píše úřad v inzerátu. Zájemci mají nabídky posílat e-mailem do poloviny ledna, minimální cena je 100 tisíc korun. 

Lidé obdivují interiér Státní opery.
Rekonstrukce opery trvala skoro 3 roky.

V posudku je uvedeno, že se autor díla inspiroval v gotice a chtěl v něm docílit určité čistoty a čitelnosti barev a tvarů. „Střížkova opona v mıch očích přece jen původní eleganci a hlavně stylovou jednotu prostoru narušuje. Činí tak ovšem decentně, barvy jsou tlumené, připomínají nadıchnutı prosvětlenı pastel. Vnáší do vážného prostoru hravé prvky, idylizují jej,“ hodnotí prodávané dílo znalec v posudku.

Během první lednové neděle se po téměř tříleté rekonstrukci Státní opera znovu otevřela veřejnosti. Součástí nákladnıch úprav byla i nová opona, která vznikla v dílnách Národního divadla podle návrhu původní opony Eduarda Veitha, která se v roce 1945 ztratila. Ta právě nahradí oponu, kterou divadlo nyní nabízí k prodeji.