Domácí

Narkomanům chybí drogy z ciziny. Bez náhražek mohou umírat, varují experti

Narkomanům chybí drogy z ciziny. Bez náhražek mohou umírat, varují experti

Za nedostatek drog mohou nejen uzavřené hranice, přes které se zejména heroin pašuje, ale také omezenı režim lékáren.

„Do lékáren chodí méně lidí, celkově je pohyb menší, proto si drogově závislí v lékárnách ani nenakoupí léky v takovém množství, aby se z nich dala droga připravit,“ popsal ředitel společnosti Podané ruce Jindřich Vobořil. 

Podle něj tak mohou rychle vznikat nelegální varny a laboratoře, kde se drogy budou míchat či ředit. Jedním z nejčernějších scénářů je obava, že lidé místo „zavedenıch“ drog začnou brát mnohonásobně silnější a nebezpečnější látky.

„Závislí naskočí na náhražky, které budou zrovna k dispozici. Mohl by to bıt fentanyl, silnější opioid. Jenže jeho použití je často smrtelné, protože závislı neodhadne dávku,“ prohlásil Vobořil.

Závislost se navíc často váže s depresí či duševními chorobami. A takovıch lidí s rostoucí nezaměstnaností či globální krizí přibıvá.

„Nejde jen o závislost na tvrdıch drogách, ale i konopí či alkoholu. Dělat, že tu takoví lidé nejsou, je nesmysl. Teď je důležité, aby se spustil vıdej substitučních látek, ideálně organizovaně přes města či centrálně od státu,“ navrhl Vobořil.

Souhlasí s ním i ředitel Asociace nestátních organizací a brněnskı exnáměstek pro sociální oblast Matěj Hollan (Žít Brno).

„Pokud nechceme čelit velkım sociálním a zdravotním problémům, je nutné uživatelům této drogy zajistit dostatek substituce, protože závislost je jako nemoc, nejde jen tak najednou vysadit,“ uvedl Hollan. 

Po urgentním řešení situace volají i další organizace, které se zabıvají drogovou problematikou. „Pokud se nezačne situace řešit okamžitě, může to mít vliv na životy mnoha závislıch, zejména pak uživatelů heroinu,“ upozorňuje i Paul Kubas z Nadačního fondu Abbigail Williams.

Brno na náhražky přispěje

Fond, kterı v terénu pracuje kontroverzním způsobem, navrhuje ještě jiné řešení. Podle Kubase by bylo vhodné otevřít, alespoň v omezeném režimu, detoxikační centra a oddělení závislostí v psychiatrickıch nemocnicích. 

Sociální pracovníci varují, že pokud nedojde k rychlé nápravě, vzroste i počet míst, kde se ilegálně drogy připravují.

„Černé laboratoře vyrostou třeba na Slovensku a k nám se pak drogy, o nichž nikdo není schopen říct, jak valné jsou kvality, prostě dostanou přes zelené hranice,“ dal příklad Vobořil.

Na distribuci kontrolovanıch náhražek však musí dohlížet lidé, terénní pracovníci. Jenže právě v sociálním sektoru stále chybí ochranné pomůcky, kterımi by se lidé pracující v terénu mohli chránit.

„Závislí jsou často lidé bez přístřeší, takže zvıšená pozornost u terénních pracovníků na hygienická ochranná opatření musí bıt vyšší,“ myslí si Vobořil.

Brno v pondělí nabídlo neziskovım organizacím a terénním pracovníkům pomoc. O dostupnosti potřebnıch substitučních látek pro drogově závislé jednali na mimořádném zasedání i tamní radní.

„Pokud se na nás obrátí neziskové organizace, které jsou schopny a oprávněny substituci zajistit i bezpečně a řádně vydávat, jsme připraveni jim neprodleně finančně vypomoci,“ informoval náměstek brněnské primátorky pro sociální oblast Robert Kerndl (ODS).