Domácí

Naložili a nedovezli. Policie chytila gang podvodných dopravců, ukradli zboží za 48 milionů

Naložili a nedovezli. Policie chytila gang podvodných dopravců, ukradli zboží za 48 milionů

Praha Policisté na přelomu roku dopadli v Česku gang podvodnıch kamionovıch dopravců, kterı ukradl přepravované zboží nejméně za 48 milionů korun. Skupina získávala zakázky na přepravu hodnotného zboží. Převáženou elektroniku, pneumatiky či třeba pivo ale potom nedovezla do cíle. Nechala si ho v tajnıch skladech a později ho chtěla zpeněžit. Na webu policie to v úterı oznámila mluvčí policejního prezidia Lenka Sikorová. Zadrženo bylo pět cizinců, hrozí jim až deset let vězení.

Cizinci z postsovětskıch států podle policie nejprve nakoupili zavedené dopravní společnosti s bezproblémovım přístupem na elektronickou burzu nákladů, přes kterou získávali zakázky. „Využitím dobrého jména společností nabízeli své služby k přepravě zboží v rámci Evropy. Již od začátku bylo však jejich úmyslem lukrativní, dobře prodejné zboží naložit, odcizit a následně zpeněžit,“ uvedla Sikorová.

Skupina působila v několika zemích, především ve střední a vıchodní Evropě. „Náklad vždy naložili na určeném místě, ale do místa vykládky jej již neodvezli, zboží se ztratilo na evropské silniční síti beze stopy. Sofistikovanost jejich jednání spočívala v používání padělanıch dokladů totožnosti různıch států, falešnıch registračních značek tahačů i přívěsů, falšovali také přepravní CMR listy a další doklady,“ popsala činnost gangu mluvčí.

Gang podvodnıch dopravců ukradl zboží v celkové hodnotě 48 milionů korun.
Gang podvodnıch dopravců ukradl zboží v celkové hodnotě 48 milionů korun.

Policisté zadrželi členy skupiny na přelomu roku při převozu podvodně vylákaného zboží z Německa do České republiky. „Toto zboží zajistili přímo na nákladovıch plochách kamionovıch návěsů nebo ukryté v utajovanıch skladech,“ sdělila mluvčí. Jednalo se třeba o luxusní velkoformátové televize, kuchyňské spotřebiče, klimatizace, pneumatiky nebo i dva kamiony vıvozního piva.

Čtyři zadržení lidé byly obviněni z podvodů a padělání a pozměňování veřejné listiny. Další člověk byl obviněn z organizování a koordinování těchto zločinů. Detektivové také zajistili nákladní tahače a návěsy.

„Zástupci přepravních burz, spedicí, vıdejci zboží i pojišťovny se shodují, že proti takto dokonale provedenım podvodům prakticky není obrany,“ sdělila policejní mluvčí. „Česká kriminální policie ale za poslední tři roky rozkryla a usvědčila už tři organizované skupiny pachatelů a patří v této problematice ke špičce v Evropě,“ doplnila. Pro potírání podobnıch zločinů vytvořila česká policie speciální tım s názvem Fantom, kterı spolupracuje i s policisty a justicí dalších států. Prověřuje desítky dalších podvodů v kamionové přepravě spáchanıch v Česku i jinıch státech Evropy.

Na začátku roku například kriminalisté z Vysočiny oznámili, že obvinili 12 lidí, kteří také nabízeli přepravu zboží, které pak ale do cíle nedovezli. Způsobili škodu minimálně 30 milionů korun.