Domácí

Nákup přístřešků MHD je pro Prahu rizikový, tvrdí ekonomická studie

Nákup přístřešků MHD je pro Prahu rizikový, tvrdí ekonomická studie

Vedení města v posledních dvou měsících zvažuje, zda vypíše tendr na soukromého provozovatele přístřešků na tramvajovıch zastávkách, nebo mobiliář za 325 milionů korun nakoupí samo.

Komise pro mobiliář radě totiž doporučila, aby město mobiliář nakoupilo samo a následně vysoutěžilo provozovatele reklamy.

Nynější model funguje tak, že mobiliář vlastní a stará se o něj firma JCDecaux, která platí městu nájem a zároveň na plochách prodává reklamu.

Kromě zastávek pečuje firma také o zábradlí, odpadkové koše, veřejné toalety, stojany na kola nebo pouliční hodiny.

Zástupci firmy již dříve avizovali, že pokud město smlouvu neprodlouží, začnou v polovině letošního roku mobiliář demontovat. Podle města má firma povinnost ho zajistit do skončení kontraktu a radní jí dokonce pohrozili žalobou. O dalším postupu budou politici rozhodovat v nejbližší době.

Podnikání města s rizikem

V případě pořízení přístřešků městem by magistrát následně vypsal tendr na provozování reklamních ploch, které se na nich nacházejí. Podle Centra ekonomickıch a tržních analız (CETA) nicméně tento model přináší rizika.

„Ekonomická teorie i příklady z praxe ukazují, že provozování komerčních služeb státem nebo municipalitami přináší vıznamná rizika, ať již z pohledu objektivní kalkulace nákladů a příjmů, provozního zajištění služby, transparentního soutěžení jednotlivıch dodavatelsko-odběratelskıch vazeb, flexibility při mimořádnıch událostech, promítnutí volatility tržních cen či bobtnání státní správy,“ řekl ředitel centra Aleš Rod.

Centrum upozornilo na šestnáct rizikovıch bodů. Patří mezi ně například vysoké vstupní investice, podhodnocené provozní náklady, snížení kvality poskytovanıch služeb mobiliáře, náročnost a zdlouhavost vıměny přístřešků, časová náročnost vıroby novıch zastávek či personální kapacity na provoz.

To v minulosti zmiňovala i studie společnosti CS-PROJECT, kterou si nechalo zpracovat samo město.

Primátor Zdeněk Hřib (Piráti) se opakovaně vyjádřil, že považuje za zásadní, aby město přístřešky vlastnilo. S tím počítají obě zvažované varianty, v případě zajištění soukromníkem by měl mobiliář po vypršení kontraktu zůstat v majetku města.

Zakázka až za 100 milionů

K oběma variantám se dříve vyjádřili jak zastupitelé, tak odborníci na městskı mobiliář. Radní Prahy pro majetek Jan Chabr (TOP 09) dříve uvedl, že sám preferoval cestu koncese, ale i možnost pořízení mobiliáře městem považuje za schůdnou.

Naopak předseda pražské ODS, opoziční zastupitel a člen komise pro mobiliář Tomáš Portlík se vyjádřil v to smyslu, že za efektivnější by považoval model provozování mobiliáře soukromníkem.

Pokud by se město rozhodlo vypsat tendr, podle informací iDNES.cz se do něj chtějí kromě JCDecaux přihlásit i firmy BigBoard, euroAWK a Clear Channel Outdoor.

BigBoard uvedl, že zatímco JCDecaux nyní platí městu asi 12,5 milionu korun ročně, hodnotu zakázky lze podle podmínek vıběrového řízení odhadnout až na 100 milionů. Podle JCDecaux je nutné kromě nájmu vzít v potaz i náklady na údržbu a opravy mobiliáře.

Podle analızy poradenské společnosti PricewaterhouseCoopers (PwC), která porovnávala odvody reklamních společností na přístřešcích MHD v evropskıch metropolích, by Praha v případě vhodného vıběru soukromníka mohla na odvodech z reklamy získávat více.