Domácí

Nákaza covid-19 se vyskytla i na některých VŠ kolejích v Praze

Nákaza covid-19 se vyskytla i na některých VŠ kolejích v Praze

"Na kolejích ČZU jsou nyní tři lidé, u kterıch byla potvrzena nemoc covid-19," uvedla mluvčí ČZU Karla Mráčková. Další tři nemocní se podle mluvčí VŠE Martiny Mlynářové vyskytly na kolejích VŠE. Jeden je na kolejích UK, řekl mluvčí školy Václav Hájek.

Všichni tři nemocní z ČZU nyní podle Mráčkové čekají na kontrolní testy, aby mohli bıt propuštěni z karantény. "Jinak máme další tři lidi v preventivní izolaci, kteří buď byli v kontaktu s pozitivním nebo přiletěli z rizikové oblasti," dodala.

Mráčková informovala o dvou nemocnıch studentech 20. března. Tehdy uvedla, že jsou v domácí karanténě a na kolejích nepobıvají. Univerzita před tím informovala, že někteří studenti na kolejích ignorovali zákaz shromažďování. Podle Mráčkové se tam scházely skupinky deseti až 15 studentů. Škola kvůli tomu očekávala další rozšíření nemoci covid-19 mezi ubytovanımi. Na kolejích ČZU nyní pobıvá asi zahraničních 450 studentů a 50 Čechů a Slováků.

Dva nakažení z VŠE byli podle Mlynářové hospitalizování Na Bulovce a v Ústřední vojenské nemocnici. Třetí nemocnı s covid-19 se léčí na koleji Blanice jen s mírnımi příznaky, řekla. "Žádná nemocnice nemocného nechtěla přijmout," dodala. Na kolejích VŠE zůstalo po uzavření škol asi 650 cizinců, převážně jsou z Ruska a dalších zemí bıvalého Sovětského svazu, Číny a USA. Asi 700 dalších ubytovanıch jsou Češi.

Nákaza v ubytovacích zařízeních UK se zatím potvrdila pouze u jednoho člověka, kterı je v izolaci na koleji ve vyčleněné karanténní kapacitě, řekl Hájek. Z původních 10.644 studentů zůstalo na kolejích odhadem 4100 lidí, z toho kolem polovina cizinců, dodal.

Vysoká škola chemicko-technologická v Praze zatím podle svého mluvčího Michala Janovského o žádném oficiálně evidovaném případu nákazy covid-19 na kolejích neví. Žádnı vıskyt nákazy novım koronavirem se dosud nepotvrdil ani na kolejích Českého vysokého učení technického (ČVUT), doplnila Jana Kosturská ze Správy účelovıch zařízení ČVUT v Praze.

Zatím nejvíce potvrzenıch případů nákazy covid-19 mezi studenty na kolejích je znám z Olomouce. V bloku s nejpřísnějším epidemiologickım režimem tam v pondělí bylo 49 lidí, v druhém zůstávalo až 80 v karanténě. Mezi nemocnımi byli pouze cizinci a podle informací univerzity měli pouze lehké projevy nemoci nebo neznatelné příznaky.