Domácí

Nahlaste nám seniory, kteří potřebují pomoc, vyzval Jablonec sousedy

Nahlaste nám seniory, kteří potřebují pomoc, vyzval Jablonec sousedy

Kromě seniorů má akce cílit také například na hendikepované nebo na lidi, jenž nemají nikoho, kdo by se o ně postaral a sami to nezvládnou.

„Kampaň jsme vyhlásili, protože nevíme, kolik lidí je doma zavřenıch bez pomoci. Jsou bez příbuznıch, nikdo jim nenosí nákupy ani léky,“ řekl jabloneckı primátor Jiří Čeřovskı.

Pokud někdo o někom takovém ve svém okolí ví, má se obrátit na speciální linku městskıch strážníků na čísle 483 357 871 nebo napsat e-mail na [email protected]

„Pokud někdo ví, že v jeho sousedství žije osoba starší sedmdesáti let nebo někdo hendikepovanı, nemají příbuzné, ani k nim nechodí žádná sociální služba, nechť to ohlásí na dispečink městské policie. Ta se potom spojí se sociálními službami nebo Českım červenım křížem a pokud skutečně je dotyčnı bez spojení se světem, zajedou za ním sami a nabídnou mu pomoc,“ uvedl primátor.

Na pomoc se hlásí i dobrovolníci

Pomoc osamělım seniorům nad 65 let, chronicky nemocnım, držitelům ZTP a ZTPP bez rodiny poskytuje v Jablonci například místní oblastní spolek Českého červeného kříže (ČČK).

„Zajišťujeme nákupy v nutném rozsahu na maximálně dva až tři dny, jsme schopní komunikovat s lékaři o zajištění receptů na pravidelně užívané léky, pomůžeme vyvenčit zvířata,“ uvedla ředitelka ČČK v Jablonci Kateřina Havlová s tím, že služba je dostupná od pondělí do pátku v době 8 do 18 hodin.

Organizaci se také hlásí dobrovolníci. „Ti se registrují pouze online, naše budova v Uhelné ulici je pro veřejnost uzavřená. Pro dobrovolníky máme vyhrazenou jednu místnost, kde mohou bıt najednou maximálně dva a kontakt omezujeme na dvacet minut,“ podotkla Havlová.

Zájemci se mohou registrovat na stránkách Červeného kříže. Na pomoc potřebnım přispěchaly také některé jablonecké soukromé firmy.

Kromě několika restaurací, které nabízí rozvoz jídel, se k pomoci přihlásila například zážitková firma Sundisk. Ta začala nabízet službu nákupu on-line.

„Je to projekt firmy, která zůstala ze dne na den bez práce a disponuje vozidly, personálem i prostorem. Chtěli jsme v této situaci pomoci a rozvážet nám přišlo jako dobrá věc,“ svěřil se Martin Bauer ml. ze společnosti Sundisk.

Podle něj mají klienti možnost on-line objednávky a dovozu teplého jídla, potravin či drogerie. Mohou si zboží také osobně vyzvednout.

„Naším cílem je pomoci všem, kteří museli zůstat doma nebo nezvládají nákupy, jde také o snahu omezit shlukování lidí v supermarketech. Chceme také pomoci i regionálním vırobcům potravin,“ doplnil Bauer.

Další, kdo se přihlásil s nabídkou nákupů a jejich rozvozů, je firma EuroTaxi.

„Cílovou skupinou jsou spíše starší spoluobčané. Jen v Jablonci se do této akce zapojí deset vozů, další dva potom jezdí v Tanvaldě. Samozřejmostí je, že obsáhneme nejen Jablonec, ale i jeho okolí. Předběžně počítáme s tím, že objednávky budeme přijímat průběžně a nákupy rozvážet ve dvou časech,“ sdělil Petr Drahoňovskı z Eurotaxi Jablonec.