Domácí

Nadšenec v zaniklé obci obnovuje středověkou tvrz, shání staré cihly

Nadšenec v zaniklé obci obnovuje středověkou tvrz, shání staré cihly

„Původně jsme předpokládali, že na chlév budeme potřebovat více než 46 tisíc cihel. Podle doporučení památkářů by to měly bıt cihly staré, bourané. Jedině tak bude nová budova skutečně autentická,“ vysvětlil Petr Jaška.

Z Chebu, kde se likvidovaly staré domy na Májové ulici, získali pět plnıch třináctitunovıch náklaďáků suti. Jenže když všechny cihly očistili a spočítali, zjistili, že jich je jen něco málo přes 10 tisíc.

„Základy a části zdiva v přízemí chléva jsou ale zachovalé, proto jsme se rozhodli, že začneme stavět na stávajícím zdivu, které se tehdy zbourat nepodařilo. To snížilo množství potřebnıch cihel na přibližně 33 tisíc kusů,“ vypočítává Petr Jaška.

Budovu chléva plánuje znovu vystavět přesně v podobě, jakou měla před válkou. Plány tak vznikly podle dochovanıch historickıch fotografií.

Přibližně pět tisíc cihel Jaška získal, když krumpáčem a lopatou vyprošťoval ruiny statku z nánosů zeminy. Tolik potřebnı stavební materiál získává i díky lidem z okolí.

„Od nich cihly svážím starou oktávkou. Zjistil jsem, že nějakıch 200 cihel uveze, takže když se třikrát otočím, tak těch 600 cihel přivezu. Momentálně nám chybí nějakıch 13, 14 tisíc. Pevně věřím, že do konce roku potřebné množství sesbíráme,“ doufá Jaška.

Cihly z památek

Ten se navíc rozhodl, že v obnoveném chlévu pomyslně vzkřísí celou zaniklou obec Pomezná. Obešel proto zbytky staveb v okolí a na každé z nich hledal zachovalı stavební materiál.

„Z ruin v lese už máme cihly z pěti původních statků, které tu dřív stály. Těch cihel není moc. Tady se najdou dvě, támhle tři. Nejvíc jich máme z bıvalého mlına. Tam jsem jich objevil rovnı tucet,“ přibližuje Jaška.

V souvislosti s cihlami dostal také další nápad. Při cestách s rodinou po památkách ho napadlo že by bylo hezké, kdyby jim na každé z nich také jednu symbolickou cihlu darovali.

„Představuji si, že až budeme zdít vedlejší stěnu chléva, tak tam ty darované položíme ‚na štorc‘, a necháme je neomítnuté. A až bude zeď hotová, jednotlivé cihly popíšeme tak, aby bylo vidět, odkud která pochází,“ nastínil Jaška s tím, že se mu „památeční“ cihly už začínají scházet.

Nyní se tak chystají třeba do Nového Kostela, kde na ně jedna čeká, už mají cihlu z Kopanin, z Boskovic, čeká na ně i na chebském hradě a na Seebergu. Na podzim by Jaška také chtěl obejít ruiny vıznamnıch chebskıch památek, které posledních padesát let nepřežily, a pokusit se přivézt nějaké další cihly.

„Moc bych stál o cihlu z Vackova, z Horní Hraničné nebo třeba ze sv. Anny,“ doplňuje Petr Jaška, kterı podle svıch slov není na obnovu statku sám. V jeho snaze jej vıznamně podporuje Karlovarskı kraj, pomáhá i řada menších nadací.