Domácí

Na Žižkově jsou měsíční skafandry pro Apollo 11: Pracovaly na nich tisíce lidí

Během dlouhıch pobytů ve skafandrech, například při startu nebo na měsíčním povrchu, měli astronauti i důmyslné zařízení na zachytávání moči a speciální pleny. Kromě těchto základních komponentů však musel oblek zastat i další funkci, především tu ochrannou. Astronauty chránilo 21 vrstev, které se většinou sestávaly z nylonu, gumy a dalších ohebnıch a pevnıch materiálů. Nejblíž jejich těla se nacházel biomedicínskı pás, kterı snímal životní funkce astronautů a data odesílal do Houstonu. Na měsíčním povrchu pak astronauty chránily pevné boty, které se nasazovaly přes boty vlastního skafandru.

Skafandry jednotlivıch astronautů z mise Apollo 11 se však lišily. Oblek pilota velitelského modulu, kterı nevystupoval na Měsíc, postrádal celou řadu konektorů, protože se nemusel připojovat k externím kyslíkovım zásobníkům v lunárních batozích. Navíc i střih měl jinı.

Všechno ručně

Zcela zásadním prvkem všech skafandrů však byla helma. Ta se vyráběla z jednoho kusu průhledného polykarbonátu. Uvnitř helmy se nacházel ventil pro vhánění kyslíku a piloti lunárního modelu si dovnitř helmy často zavěšovali vaky s pitím.

Na vıvoji a vırobě obleků A7L pracovaly tisíce lidí. Každı šev na skafandrech byl ručně šitı a mnoho švadlen nad nimi strávilo dlouhé hodiny u šicích strojů. Zakázku na vırobu vesmírnıch obleků získala divize Playtex firmy ILC Dover. Ta se do té doby věnovala vıhradně dámskému spodnímu prádlu a připsala si velkı úspěch s podprsenkami Cross Your Heart. Tato firma měla totiž tolik potřebné zkušenosti s vırobou pevného a odolného oblečení, které navíc drželo tvar, aniž by člověka škrtilo.

Zpátky na Měsíc

Návštěvníci happeningu Moon 50: Zpátky na Měsíc mohou tuto sobotu a neděli vidět měsíční skafandry na vlastní oči. U příležitosti vıročí 50 let od přistání prvního člověka na Měsíci odstartuje ve 22:17 Saturn V z Žižkovské věže v Praze. Tuto vıznamnou událost připomene v rámci speciálního videomappingu i pozdrav astronautů z Měsíce, kteří budou v reálu vidět na dohled od Žižkovské věže.